Nadmierna wilgotność powietrza potrafi dać się we znaki. Czasami nie jesteśmy w stanie nic z nią zrobić, jest szczególnie często spotykana w nowych budynkach. Wzmaga ją m.in. gotowanie, brak okapu kuchennego, rozwieszanie prania w domu.

Wilgoć w domu jest źródłem problemów, które mogą dawać się we znaki. Mowa przede wszystkim o zaparowanych oknach oraz wilgoci, która pojawia się na ścianach. Co więcej, nierzadko w całym mieszkaniu unosi się brzydki zapach, a miejscami zaczyna wychodzić grzyb i pleśń. Czy pochłaniacz wilgoci ma szanse sobie z tym poradzić? Na jaki się zdecydować i czy jest sens wydać na niego pieniądze?

Zaparowane okno. Źródło: Youtube
Zaparowane okno. Źródło: Youtube

Pochłaniacz powietrza – czy i jaki kupić?

By móc stwierdzić, czy to urządzenie, które może nam się przydać, należy sprawdzić poziom wilgotności powietrza. Jak podkreśla portal Gadżetomania, to proste – można użyć taniego higrometru, można także po prostu rozejrzeć się, czy w domu nie pojawiają się skutki dużej wilgoci – czyli np. para na lustrach i oknach, odpadający tynk albo odklejająca się tapeta, grzyb.

Normalna wilgoć w mieszkaniu to 30-55%. Jeśli jest ona wyższa, warto wyposażyć się w jej pochłaniacz, należy jednak poszukać przyczyn – przede wszystkim nie oszczędzać na ogrzewaniu, wietrzyć pomieszczenia, sprawdzić rynny i dach, które mogą powodować wyższą wilgotność.

Gdy postanowimy kupić pochłaniacz, wybierzmy dobrze. Do małego mieszkania odpowiedni będzie najtańszy, zwykle w formie plastikowego pojemnika posiadającego wkład z materiałem pochłaniającym. Taki wkład wymieniamy kilka razy do roku. Sam pochłaniacz będzie kosztował do kilkudziesięciu złotych.

Osuszacz powietrza. Źródło: Youtube
Osuszacz powietrza. Źródło: Youtube

W przypadku większych mieszkań oraz domów przydałby się droższy, bardziej profesjonalny osuszacz, w którym można wybrać sobie pożądaną wilgotność powietrza, jaka ma panować w pomieszczeniu. Koszt? Od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Jest jeszcze jedna metoda – przed kupnem sprzętu zaopatrzenie się w rośliny pochłaniające wilgoć w domu, np. skrzydłokwiat, bluszcz czy paprocie. Polecana metoda to także wyłożenie soli owiniętej gazą tam, gdzie jest największa wilgoć.

Przypomnij sobie o… OSZUST WPADŁ W RĘCE MUNDUROWYCH, TERAZ CZEKA GO POWAŻNA KARA. PRZEZ LATA OSZUKIWAŁ LUDZI TWIERDZĄC, ŻE JEST NOWYM JEZUSEM

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: DO MIASTA WRACAJĄ STUDENCI. MPK WZMOCNI DLA NICH OFERTĘ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ . CO SIĘ ZMIENI

Portal Życie pisał również o… KOLEJNE PROBLEMY ZE STREFĄ PARKOWANIA NA WARSZAWSKIEJ WOLI. MIESZKAŃCY STOLICY NIE MOGĄ KUPIĆ BILETÓW, A DOSTAJĄ MANDATY. O CO CHODZI