Zamiast postrzegać wiarę jako dynamiczną, większość chrześcijan zaczyna myśleć, że ich szczególna uwaga jest nie tylko odporna na zmiany, ale w pewnym sensie doskonała - ostatnie słowo, które należy powiedzieć na dany temat.

Watykan stanowczo odmawia wspólnej komunii świętej katolików i protestantów

Jedną z doktryn, która utknęła w ten sposób, ponieważ była powtarzana, a nie rozważana, jest stwierdzenie Kościoła katolickiego, że tylko ci, których uważają za doktrynalne porozumienie na temat Eucharystii (inaczej nazywanych inaczej „Komunią Świętą”, „Mszą”) lub „Wieczerzy Pańskiej”) mogą w pełni uczestniczyć w jej celebracji.

Jest to rytuał, którego symbolicznym celem jest zebranie się ludzi wokół wspólnego stołu, spożywanie kawałków połamanego chleba i picie ze zwykłego kielicha pełnego wina. Znaczenie każdego elementu rytuału było kontrowersyjne od wieków - ale podstawowy zestaw symboli, postrzegany jako związany z Ostatnią Wieczerzą Jezusa, jest wspólny dla wszystkich kościołów.

Różne znaczenia nadane temu posiłkowi sprawiają, że jest to raczej moment widocznego napięcia między kościołami niż moment spotkania, które wszyscy twierdzą, że tak chcą. Mówiąc prościej, oznacza to, że jeśli jesteś protestantem, nie jesteś zaproszony do jedzenia na nabożeństwie katolickim. Oznacza to również, że katolik, nawet jeśli jest przyjęty na protestanckiej Eucharystii, powinien odmówić pełnego udziału w posiłku, jedząc i pijąc. Ta praktyka oddzielania denominacji była od stuleci standardową polityką - ale wraz z rozwojem ruchu ekumenicznego w XX wieku zaczęła wydawać się nie na miejscu.

Watykan wyjaśnił swoją decyzję

Ekumeniczna grupa robocza opowiada się za tezą, że nie są to już różnice dzielące Kościół - powiedział Koch. - Zakłada się, że protestancka Wieczerza Pańska i katolicka Eucharystia są zasadniczo dwiema różnymi formami tego jednego wydarzenia. W przeciwieństwie do tego Kongregacja Nauki Wiary wyraźnie wskazała, że istnieją poważne różnice i że wnioski jakie pojawiły się w dokumencie ÖAK nie odpowiadają dzisiejszej sytuacji ekumenicznej.

Co sądzicie o decyzji papieża Franciszka?

O tym się mówi: Bulwersujące doniesienia pacjentów polskich szpitali. Władze placówek rozkładają ręce

Zerknij: ZUS wznawia wysyłanie ubezpieczonych na rehabilitacje. Które sanatoria znalazły się na liście i jakie warunki trzeba spełnić, by pojechać