Moda na disco polo trwa. Zaskakujący jest jednak fakt, że wkradła się nawet do szkolnictwa. W jednym z podręczników do nauki języka polskiego pojawił się fragment utworu Zenka Martyniuka.

Sprawę wyjaśnił Rzecznik Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, który w rozmowie z Wirtualną Polską powiedział: - Trudno wyłączać teksty popkulturowe z obiegu szkolnego. Żyjemy w określonym świecie i z różnymi tekstami i piosenkami mamy do czynienia.

Zenek Martyniuk nie ma powodów do dumy
Zenek Martyniuk nie ma powodów do dumy
Zenek Martyniuk nie ma powodów do dumy.

Zenek Martyniuk w podręczniku od języka polskiego. Rodzice nie są zadowoleni

Fakt, że fragmentu utworu Zenona Martyniuka pojawił się w podręczniku do języka polskiego zaniepokoił rodziców. Sprawą postanowiła zająć się Wirtualna Polska, która spytała rzecznika gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego o to, czym kierowano się przy wyborze fragmentu.

- W wydanym przez was zeszycie ćwiczeń do klasy szóstej szkoły podstawowej znalazł się tekst będący parafrazą piosenki Zenona Martyniuka ”Przez twe oczy zielone…” Czy rodzice powinni się bać, że ich dzieci będą kształcone poprzez twórczość disco polo? – spytał dziennikarz Sebastian Łupak.

Zenek Martyniuk nie ma powodów do dumy. Fot. YT.
Zenek Martyniuk nie ma powodów do dumy. Fot. YT.
Zenek Martyniuk nie ma powodów do dumy. Fot. YT.

- Spieszę uspokoić rodziców. W ćwiczeniach znalazła się jedynie literacka parafraza tekstu piosenki zespołu Akcent, a nie tekst oryginalny. Ja nie znam twórczości Zenka Martyniuka, dlatego porównałem tę naszą parafrazę z tekstem oryginalnym. Nasza wersja bardzo odbiega od oryginału. W zasadzie tylko te ”oczy błękitne” sugerują, o jaki tekst chodzi. Ćwiczenie oparte na tej parafrazie wymaga wskazania w tekście czasowników i określenia ich formy. – odpowiedział Paweł Mazur.

Okazuje się, że fragment utworu disco Polo był idealnym przykładem pozwalającym na ćwiczenie czasowników.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: PEWNA KOBIETA POSTANOWIŁA PÓJŚĆ DO SPOWIEDZI. ZROBIŁA COŚ, CZEGO BARDZO ŻAŁOWAŁA. REAKCJA KSIĘDZA BYŁA BARDZO ZASKAKUJĄCA, NIE TEGO SIĘ SPODZIEWAŁA

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: SZCZERE WYZNANIE RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO W SPRAWIE USZKODZONEGO RUROCIĄGU PŁYNĄCEGO DO „CZAJKI”, PADŁY MOCNE SŁOWA. „SPRZĄTAM PO POPRZEDNIKACH”