„Jesteśmy naszym najgorszym krytykiem” to często zwrot, którego używamy do opisania, kiedy jako jednostki jesteśmy dla siebie zbyt surowi. Dla większości ludzi jest to naturalna tendencja do bycia zawsze lepszym, szybszym i silniejszym, jednak to szaleństwo na punkcie bycia lepszym może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia psychicznego, szczególnie jeśli chodzi o nasz wygląd fizyczny.

Anna Lewandowska walczy z body shamingiem

Instagram

Media często przedstawiały postacie z nadwagą jako ciągły żart serialu, co skutkowało „grubymi dowcipami” i poważną manifestacją zwątpienia w siebie, znaną jako zawstydzanie ciała. Zawstydzanie ciała jest znane jako czynność lub praktyka wyrażania upokorzenia z powodu kształtu lub rozmiaru ciała innej osoby; forma znęcania się, która może skutkować poważną traumą emocjonalną, zwłaszcza w młodym wieku.

Zawstydzanie ciała jest praktykowane przez rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, wrogów i kolegów ze szkoły i często jest przedstawiane w mediach. „Dlaczego ona to nosi? To wcale nie jest atrakcyjne”. Lub „Jestem tak brzydki w porównaniu z nią, że nigdy nie zaliczę randki” to typowe myśli i wyrażenia, które są przykładami zawstydzania ciała. Negatywne komentarze na temat wielkości lub kształtu czyjegoś ciała mogą być dla nich niezwykle szkodliwe, potencjalnie prowadząc do obniżenia poczucia własnej wartości, złości, samookaleczeń, a nawet zaburzeń zdrowia psychicznego, szczególnie dysmorfii ciała.

Zawstydzanie ciała przejawia się na wiele sposobów: Krytykowanie własnego wyglądu poprzez osądzanie lub porównanie z inną osobą. Krytykowanie cudzego wyglądu przed nimi. Krytykowanie wyglądu innych bez ich wiedzy. Bez względu na to, jak to się przejawia, często prowadzi to do porównań i wstydu oraz utrwala pogląd, że ludzi należy oceniać głównie ze względu na ich cechy fizyczne.

Niestety, zawstydzanie ciała występuje zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet o różnych kształtach i rozmiarach ciała. Zawstydzanie ciała obejmowało zarówno krytykę bycia „zbyt grubym” , czy „zbyt chudym” , często wyłapując wady, które są zupełnie nieistotne. Wiele magazynów, platform mediów społecznościowych i reklam przyczynia się do zawstydzania ciała w sposób, który zaczął normalizować te szkodliwe zachowania.

Instagram

Wiele programów telewizyjnych i filmów również wpadło w ten schemat, w których „gruba” postać jest często przedmiotem krytyki i komicznej uwagi. W związku z popularnymi zachowaniami zawstydzania celebrytów w mediach społecznościowych ważne jest, aby zrozumieć potencjalne konsekwencje, które mogą się pojawić.

O tym się mówi: Córka zaczyna spadać z mostu - reakcja taty jest natychmiastowa. Niezwykłe nagranie

Zerknij: Małgorzata Rozenek-Majdan publikuje bardzo ważny apel. Chodzi o zdrowie i życie. Sprawa zakończy się w sądzie