Jak podaje "RMF FM", nowy szefo resortu zdrowia ogłosił, że okres kwarantanny będzie trwał krócej.

Nowe zasady - krótsza kwarantanna

Poprzedni minister zdrowia Łukasz Szumowski, wprowadził przymusową kwarantannę, która trwała 14 dni. Uzasadniał to opinią ekspertów, na którą się powoływał. Obecny szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zmienił właśnie tę decyzję, skracając okres kwarantanny do 10 dni.

Będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny jak i izolacji. Dzisiaj po południu zostanie zaprezentowany pierwszy pakiet trzech lub dwóch rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zarówno kwarantannę jak i izolację.

Powołując się na norweskie wyniki obserwacji, podał powody skrócenia okresu kwarantanny i izolacji.

Mamy na to dowody z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14 dniowego okresu kwarantanny.

Adam Niedzielski uaktualnił także zasady obowiązujące po zakończeniu kwarantanny. Resort zdrowia rezygnuje z obowiązkowego testu na obecność koronawirusa po odbyciu dziesięciu dni kwarantanny. Jak podkreślił na mediach społecznościowych Mariusz Piekarski, zniesione będą pewne uciążliwe zasady.

Jest szansa, ze skończą się izolacje i kwarantanny po 40-50 dni. MZ ma przyjąć wytyczne WHO i znieść zasadę, że izolacje kończą dopiero dwa testy (-) wykonane krótko po sobie. Teraz osoby bez objawów mają kończyć izolację bez testów po 14 dniach. Decyzja być może już dziś...

Co sądzisz o kolejnych zmianach? Bezpieczne?

O tym się mówi: Wielki zmiany w życiu Piotra Kraśko. Dziennikarz żegna się z pracą. Co się stało

Zerknij: Ile teraz powinno się dać w kopercie młodej parze? Te kwoty wprost pustoszą kieszenie gości

O tym pisaliśmy ostatnio: Smutna wiadomość dla wszystkich wielbicieli "Kaczuszek". Nie ma już z nami wykonawcy