"Kaczuszki", a dokładnie „La danse des canards” stały się światowym hitem, a głos Waala JJ Lionela stał się rozpoznawalny. Tworzył także muzykę z Wallace Collection. Mężczyzna zmarł w wieku 72 lat, ale „Kaczuszki” wydają się mieć życie wieczne, czy to instrumentalne, czy śpiewane.

Jak powstał hit

Historia piosenki zaczyna się w Alpach, gdzie szwajcarski kompozytor spotyka belgijskiego producenta płyt w hotelu w Davos.

"Kaczuszki” z towarzyszącymi im ruchami, wszyscy to wiemy, od późnych godzin wieczornych często królują na parkiecie weselnym.

Melodia z 1955 roku pochodzi od Szwajcara Wernera Thomasa , akordeonisty, który podczas górskich wakacji zarabiał na życie jako artysta estradowy. Nazywa swój instrumentalny utwór „Tchip tchip”. Flamandzki kompozytor i producent Louis Van Rymenant, znany również jako Terry Rendall, słyszy Wernera Thomasa grającego piosenkę w barze Sunstarhotel w Davos w Szwajcarii.

Tworzy własną wersję z syntezatorem , graną przez grupę „Cash & Carry”, a właściwie zespół Bobby Setter. W 1980 roku pojawia się nazwa „ Bird Dance ”, grana przez holenderską grupę Electronica's z producentem Johnnym Hoesem. W rzeczywistości jest to strona B innego singla, ale piosenka zaczynała stawać się popularna, wciąż bez słów.

Belgijski akordeonista Hector Delfosse regularnie gra piosenkę ze swoją orkiestrą i sugeruje wymyślenie słów. Słowa pochodzą od Erica Genty'ego, alias Guy De Paris, a głos pochodzi od JJ Lionela śpiewającego piosenkę w brukselskim studiu.

Francuska wersja z 1981 roku jest wielkim hitem; sprzedają się miliony egzemplarzy. „ La danse des canards ” to najlepiej sprzedający się singiel w regionie francuskojęzycznym lat 80-tych.

Również w 1981 roku ukazała się niemiecka wersja „Yes, wenn wird alle Englein wären” Franka Zandera. To wciąż najlepiej sprzedający się niemiecki schlager. „Taniec ptaków” jest również dostępny w kilkudziesięciu innych językach.

Wersję z holenderskim tekstem zaśpiewała karnawałowa grupa Dynamite , znana również z „Pizza Hut”. W sumie kawałek został sprzedany 40 milionów razy. I nadal można go usłyszeć na imprezach i na placach zabaw.

W Stanach Zjednoczonych 14 maja obchodzony jest nawet „Narodowy Dzień Tańca Kurczaka”. W Binche urodził się belgijski piosenkarz JJ Lionel, pseudonim artystyczny Jean-Jacques Blairona.

Poza tym, że był wokalistą, był także profesjonalnym basistą, który grał z Wallace Collection, znaną z piosenki „Daydream”. Zmarł z powodu guza mózgu.

O tym pisaliśmy: Miejsce spoczynku twórcy "Wakacji z duchami" jest w opłakanym stanie. Skromniej już być nie może

Zerknij: Wielkie przepowiednie wizjonerki ze Śląska. Jej stygmaty, to dopiero początek cudów, w jakie zwątpiła kuria