Ksiądz z Archidiecezji Detroit w USA dokonał odkrycia, które zupełnie nieoczekiwanie wywróciło jego życie do góry nogami. Okazuje się, że wpływ na nieważność jego chrztu miało jedno źle wypowiedziane zdanie w trakcie ceremonii sakramentu. Co to oznacza dla kapłana?

Ano to, że oficjalnie nie jest członkiem wspólnoty Kościoła zatem wszelkie przyjęte przez niego dalej sakramenty, w tym święcenia kapłańskie, a także te, które on jako kapłan udzielił innym ludziom są… nieważne! Dramat duchownego i parafian obiegł już cały świat. Co zrobić z tym fantem?

Kapłan z nieważnym chrztem. Jak rozwiązano ten problem?

Sytuacja kapłana z USA została opisana przez Catholic News Agency i Katolicka Agencja Informacyjna. Ksiądz Matthew Hood, który proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Utica w USA był widzem nagrania swojego chrztu, udzielonego w 1990 roku. Ku jego przerażeniu kapłan wypowiedział wówczas błędną formułę, która czyni go nieważnym.

Chodzi o słowa "My ciebie chrzcimy..." - miast starożytnej formuły Kościoła: "Chrzczę ciebie w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego" - jest nieważny i trzeba go powtórzyć – przekonuje KAI, cytowana przez serwis Interia Fakty.

Sprawę wyjaśnia w nocie Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w nocie z 6 sierpnia.

Tym samym wszelkie sakramenty księdza są nieważne, w tym święcenia kapłańskie. Mało tego, Archidiecezja Detroit szuka wiernych, którym ksiądz Hood udzielał sakramentów takich, jak rozgrzeszenie, bierzmowanie, namaszczenie chorych, błogosławieństwo niektórych małżeństw. Z racji nieważnego chrztu nie mógł ich właściwie udzielić.

Całkowicie ważne są to za chrzty, gdyż zgodnie z prawem kanonicznym nie musi go udzielać ksiądz.

Na szczęście, ksiądz Hood stał się kapłanem zgodnie z prawem. Niemal natychmiast prawomocnie go ochrzczono, przyjął Komunię Świętą i bierzmowanie. Później po tygodniowych rekolekcjach został wyświęcony na diakona przejściowego, a po 14 dniach na kapłana.

Jak informował portal "Życie": WRÓCĄ ZAKAZY LOTÓW DO WIELU KRAJÓW? WICEMINISTER Z POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM WOBEC WIELU POLAKÓW, MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONA KWARANTANNA

Przypomnij sobie: KRYSTYNA PAWŁOWICZ MA DOŚĆ I POWIEDZIAŁA DO SŁUCHU WIELU OSOBOM. STANĘŁA MUREM ZA AGATĄ DUDĄ, PIERWSZA DAMA JEJ TEGO NIE ZAPOMNI

Portal "Życie" pisał również: BULWERSUJĄCA SYTUACJA Z UDZIAŁEM TURYSTY NAD MORZEM, DOKONAŁ ZDUMIEWAJĄCEGO ODKRYCIA. POLICJA ZDRADZIŁA OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA