Jak podaje "Rzeczpospolita", od września dorabianie do renty i emerytury bez konsekwencji będzie utrudnione nowymi limitami, jakie wprowadza rząd. Regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie mazowieckim Piotr Olewoński, wyjaśnia powody wprowadzenia limitów.

Drogi przychodów będą niższe

Progi przychodów zazwyczaj rosną, ale w nadchodzącym okresie będą niższe. - Wynika to z poziomu średniej płacy w kraju, od której są wyliczane.

Wcześniejsze świadczenie emerytalne lub rentowe podlega pomniejszeniu wówczas, gdy przychód, jaki uzyskamy przewyższy 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w kraju. Już od 1 września omawiana kwota wyniesie 3517,20 złotych brutto, a co za tym idzie, będzie to mniej o około 215 złotych w porównaniu z sierpniem.

Kiedy dojdzie do zawieszenia świadczenia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłacanie świadczenia wówczas, gdy przychód przewyższy górną graniczną kwotę, czyli 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września zatem limit będzie równy 6531,90 złotych. Będzie on nieprzekraczalny. Rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie mazowieckim Piotr Olewiński tłumaczy:

Wskazane progi dla dorabiających świadczeniobiorców będą obowiązywać do 30 listopada.

W przypadku osób pobierających rentę socjalną, limit wynoszący 3517,20 złotych będzie skutkował natychmiastowym zawieszeniem tego świadczenia.

Co sądzicie o nowych limitach? Czy znasz kogoś, kogo ta zmiana dotknie?

O tym się mówi: Wielka muzyczna gwiazda lat 60. odeszła. Kondolencje płyną z całego świata

Zerknij: Sanepid pilnie poszukuje parafian, którym ksiądz z pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2 rozdawał komunię świętą

O tym pisaliśmy ostatnio: Bursztyn i jego niesamowite energetyczne właściwości. Co kryje się w tej skamieniałej żywicy