Przyczyn może być wiele: niedostateczne podlewanie, naturalne starzenie się roślin, brak składników odżywczych i niewystarczające oświetlenie.

Zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura

Upalne dni negatywnie wpływają na rosliny doniczkowe. Suche powietrze i niska wilgotność w pomieszczeniu nie pozwalają kwiatom na pełny wzrost i rozwój.

Aby poprawić ich kondycję należy spryskać je wodą. Można także umieść pojemnik wypełniony wodą tuż obok kwiatów. Nie ma potrzeby nadmiernego podlewania roślin. Może to wywołać rozwój chorób grzybiczych.

Zbyt duże nasłonecznienie

Nie jzaleca się umieszczania kwiatów w bezpośrednim świetle słonecznym. Latem słońce jest bardzo silne, a dodatkowo szyba okienna zamienia się w soczewkę, która pali rośliny, co powoduje pojawianie się oparzeń w postaci plam. Szczególnie niebezpieczne jest pozostawienie roślin na parapecie po obfitym podlewaniu lub opryskiwaniu.

Aby uniknąć oparzeń, przenieś roślinę w bezpieczniejsze miejsce, które powinno być dobrze oświetlona. Jeśli masz trudności z takim miejscem, użyj rolet okiennych lub zwykłej tektury, którą wystarczy na chwilę zacienić rośliny.

Szkodniki i choroby

Rośliny domowe mogą być zarażone pasożytami, które szybko się rozmnażają i zasiedlają kwiaty. Mogą to być stada mszyc i przędziorków. Szkodzą roślinom, wysysając ich sok, a następnie szybko rozprzestrzeniają się na sąsiednie rośliny. Dlatego regularnie sprawdzaj rośliny domowe pod kątem infekcji, aby rozpocząć walkę z nimi w odpowiednim czasie.

Również grzyb, który uwielbia ciepłą i wilgotną atmosferę w pomieszczeniu, może być bardzo niebezpieczny dla roślin doniczkowych. W roślinach pojawia się wtedy, gdy ich podłoże jest zbyt wilgote.

Nadmierne podlewanie

Aby uniknąć przemoczenia roślin, musisz wybrać doniczki dla roślin doniczkowych z dobrymi otworami drenażowymi, przez które zawsze może wylać się nadmiar wilgoci. Z powodu nadmiaru wody w ziemi, korzenie mogą gnić, a roślina obumrzeć. Jeśli tak się stanie, wlej dodatkową warstwę suchego piasku pod korzeń roślinny, wchłonie on nadmiar wilgoci.

Pamiętaj, rośliny domowe lepiej znoszą krótkotrwałą suszę niż nadmierną wilgoć.

Zbyt niskie temperatury

Niskie temperatury mogą uszkodzić, a czasem nawet zniszczyć rośliny domowe. Dzieje się tak, kiedy umieszczamy rośliny w miejscu, gdzie są narażone na zimny strumień z klimatyzatora lub wentylatora. Błędem jest także umieszczanie roślin zimą pod oknem, które jest stale otwierane w celu wentylacji lub bardzo blisko okna pokrytego szronem.

Nawożenie

Aby prawidłowo odżywiać rośliny, musisz znać kilka pewnych zasad. Nadmierne i niewystarczające nawożenie ma równie zły wpływ na zdrowie roślin. Musisz monitorować ich ogólny stan, aby w odpowiednim czasie przygotować odpowiedni nawóz.

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO PODJĘŁO ZASKAKUJĄCĄ DECYZJĘ, JEST MOŻLIWOŚĆ CAŁKOWITYCH ZAMKNIĘĆ. POLACY MUSZĄ PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA TAKĄ EWENTUALNOŚĆ

Przypomnij sobie: MINISTERSTWO ZDROWIA Z KLUCZOWYM DLA BEZPIECZEŃSTWA MILIONÓW POLAKÓW KOMUNIKATEM. WIELE OSÓB CAŁKOWICIE O TYM ZAPOMINA

Portal "Życie" pisał również: ŻYWIOŁ PRZESZEDŁ PRZEZ JEDNĄ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI. SYTUACJA JEST POWAŻNA, MIESZKAŃCY ZDRUZGOTANI, WODA NISZCZYŁA WSZYSTKO NA SWOJEJ DRODZE