Krzysztof Penderecki urodził się 1933 roku w Dębicy. Od najmłodszych lat szlifował swoje zdolności muzyczne. Swoje pierwsze kompozycje tworzył już w wieku zaledwie ośmiu lat. Zajmował się grą na fortepianie i skrzypcach.

W 1958 roku Krzysztof Penderecki ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, która w późniejszym czasie przekształciła się w działającą do dnia dzisiejszego Akademię Muzyczną.

Rok później kompozytor miał swój pierwszy publiczny występ. Miało to miejsce na Festiwalu Warszawska Jesień. Od tamtej pory zaczął zdobywać prestiżowe wyróżnienia.

Krzysztof Penderecki był doceniany nie tylko za swój ogromny talent, ale też wrażliwość i wyjątkową osobowość. Pozwoliło mu to zdobyć międzynarodową sławę.

Zmarł 29 marca 2020 roku.

Krzysztof Penderecki dalej nie pochowany

Pogrzeb znanego artysty jeszcze się nie odbył. Wszystko przez pandemię koronawirusa.

- Z uwagi na czasy pandemii nigdy nie została wyznaczona data uroczystości pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego. Rodzina, razem z Fundacją Panteon Narodowy i Ministerstwem Kultury i prezydentem Krakowa, postanowiła, że urna z prochami czeka do czasu pogrzebu w Kościele im. Św. Floriana w Krakowie. Ten okres dla rodziny jest bardzo trudny – powiedział Onetowi Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Co na to Ministerstwo Zdrowia? „Nie mamy dużych ognisk”