Wygląd paznokci jest bardzo ważny. Nie chodzi tutaj wyłącznie o względy estetyczne. Zmiany na płytce paznokcia mogą być ostrzeżeniem i pierwszym synglem zbliżającej się choroby, takiej jak np. cukrzyca.

Zmiany na paznokciach sygnałem ostrzegawczym

Jednym z symptomów cukrzycy, który pojawia się na płytce paznokcia są tzw. rowki Beau. Są to poprzeczne, jednolite rowki ustawione do siebie równolegle. Rowki spowodowane są zatrzymaniem wzrostu paznokcia i świadczą o takich stanach jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia.

Kolejną zmianą na płytce może być tzw. paznokieć Terrego, które pojawiają się w przypadku cukrzycy czy niewydolności serca lub marskości wątroby.

Dłonie. Źródło: infmed.pl
Dłonie. Źródło: infmed.pl
Dłonie. Źródło: infmed.pl

Dzięki obserwacji swoich paznokci można w porę zareagować na pierwsze z pozoru błahe symptomy choroby takiej jak cukrzyca. Na te popularną chorobę choruje wiele osób. Wśród nich znajdują się np. Lech Wałęsa czy znany z serialu „Świat według Kiepskich” – Boczek czyli Dariusz Gnatowski, który na cukrzyce zachorował lata temu.

- "Od kiedy pan choruje?". To ja odpowiem: "Od X lat!", ponieważ tak naprawdę nie wiem. Gdzieś od około ośmiu lat leczę się na tę chorobę. Natomiast od kiedy ja choruję - tego ja nie wiem, ponieważ cukrzyca jest [...] podstępną chorobą - mówił w wywiadzie dla RMF24 Dariusz Gnatowski.

Świat według Kiepskich / YouTube
Świat według Kiepskich / YouTube

Jak informował portal "Życie": DANUTA WAŁĘSA POKUSIŁA SIĘ O NAPRAWDĘ MOCNY KOMENTARZ, NIE MIAŁA LITOŚCI. BYŁA PIERWSZA DAMA WSPOMNIAŁA CZASY PREZYDENTURY LECHA WAŁĘSY