Jak podaje portal "Radio Zet", w nocy z 12 na 13 sierpnia przypada apogeum roju Perseidów 2020, które możemy podziwiać od 17 lipca do 24 sierpnia. Nasza planeta przedziera się teraz przez chmurę okruchów materii, które zostawiła po sobie kometa Swift-Tuttle. O której godzinie zobaczymy największą ilość spadających gwiazd?

Perseidy

Perseidy należą do najbardziej regularnych rojów meteorytów, jakie możemy podziwiać każdego roku w Polsce. Noc spadających gwiazd, na którą przypada apogeum określa się również "łzami świętego Wawrzyńca" - sąsiaduje ona bowiem z datą 10 sierpnia, kiedy wspomina się męczeńską śmierć świętego.

Parametry komety Swifta-Tuttle'a sprawiają, że Perseidy są najlepiej widoczne w sierpniu na półkuli północnej. Najczęściej to druga połowa nocy i wczesne godziny poranne obfitują w największą liczbę spadających gwiazd.

Pixabay

Najlepsza godzina na oglądanie Perseidów 2020

Prognozy International Meteor Organization Perseidy w tym roku będzie można oglądać od godziny 16:00 w środę 12 sierpnia do godziny 4:30 w czwartek 13 sierpnia. W Polsce najlepszym czasem będą obserwacje prowadzone od godziny 21:00 do świtu.

Aby móc oglądać apogeum rodu Perseidów nie potrzebny jest nam żaden specjalistyczny sprzęt - możemy wypatrywać spadających gwiazd gołym okiem. Niestety w oglądaniu perseidów trudności mogą napotkać mieszkańcy miast - zwłaszcza tych dużych. Ograniczeniem jest duża ilość świateł. Dlatego warto się wybrać za miasto lub na jego obrzeża. Jeśli mamy możliwość możemy udać się do rezerwatu nocnego nieba.

Pixabay

Będziecie oglądać Perseidy?

To też może cię zainteresować: Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed upałami. Te województwa bedą najbardziej na nie narażone

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ich miłość została nagle przerwana. Agnieszka i Piotr Woźniakowie-Starakowie uchodzili za jedną z najpiękniejszych par w show-biznesie

O tym się mówi: Szykują się potężne kontrole, urzędnicy będą sprawdzać przestrzeganie prawa. Chodzi o epidemię, można dostać nawet do 30 tysięcy złotych mandatu