W ostatnim czasie trwa zacięta dyskusja na temat nadchodzącego roku szkolnego. W obliczu szalejącej w Polsce oraz na świecie pandemii koronawirusa decyzje władz są ogłaszane z niewielkim wyprzedzeniem, a szczególnie niepewna okazała się przyszłość placówek oświatowych.

Nauczyciele, rodzice, opiekunowie oraz sami uczniowie od dłuższego czasu zastanawiali się, czy we wrześniu powrót do szkół okaże się możliwy. Władze dotychczas odpowiadały dość niejasno i pokrętnie, gdyż decyzji wciąż nie było. Jednak teraz wiadomo już, że szkoły będą otwarte od 1 września.

Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube
Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekty nowych rozporządzeń

Jak przypomina serwis WP, wyjątkowa sytuacja wymaga zastosowania nieszablonowych rozwiązań. Właśnie dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało pięć projektów, które przedstawiają zasady na nadchodzący rok szkolny. Trafiły one już do roboczych konsultacji. Jakie nietypowe rozwiązania bierze się pod uwagę?

MEN oraz GIS ujawnią szczegóły na zbliżającej się konferencji prasowej, jednak już teraz wiadomo, że 1 września szkoły mają zostać otwarte. Projekty nowych rozporządzeń mają na celu ochronę wszystkich, którzy wrócą do placówek.

Przede wszystkim planuje się wprowadzić możliwość decydowania o zawieszeniu zajęć przez dyrekcję szkół, jeśli zagrożenie epidemiczne będzie zbyt duże, jednak by móc zamknąć szkołę, konieczna będzie zgoda organu prowadzącego oraz pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube
Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube

Kolejne rozporządzenie miałyby pozwolić na ograniczenie lub zawieszenie zajęć w szkołach i wprowadzenie nauczania zdalnego. Zdecydowano także, jakie zadania ma dyrektor szkoły, jeśli chodzi o nauczanie zdalne.

Przedstawiono także plan na zorganizowanie nauczania polskich uczniów, którzy czasowo znajdują się za granicą, oraz zajęć w przedszkolach – tu, jak w szkołach, dyrektorzy na takich samych zasadach będą mogli zawiesić zajęcia.

- Sama obawa przed epidemią nie jest powodem, by nie chodzić do szkoły – twierdził Dariusz Piontkowski, który sądzi, że jedynymi osobami, które powinny zostać w domu, są uczniowie, których lekarze widzą ku temu wskazania.

Przypomnij sobie o… MEGHAN TRAKTOWAŁA KAROLA JAK OJCA, A ELŻBIETA II BYŁA DLA NIEJ WZOREM? SENSACYJNE FAKTY W NAJNOWSZEJ BIOGRAFII PARY KSIĄŻĘCEJ

Jak informował portal Życie: CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W „M JAK MIŁOŚĆ” PO WAKACJACH? CZY PIOTREK ZDĄŻY POGODZIĆ SIĘ Z KINGĄ, KTÓRA TRAFI DO SZPITALA

Portal Życie pisał również o… KRAKÓW: MAŁOPOLSKA NADAL LIDEREM W LICZBIE NOWYCH PRZYPADKÓW ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM. KOLEJNE SMUTNE WIADOMOŚCI