Jak podaje portal Money", pandemia koronawirusa nie sprawiła, że złodzieje mieli się z pyszna, a wręcz przeciwnie - ukradli nieco więcej samochodów, niż w zeszłym roku. Czy zakrywanie twarzy sprzyja przestępczości?

Pandemia nie powstrzymała złodziei samochodów

W pierwszej połowie bieżącego roku zniknęło właścicielom niemal 6 tysięcy samochodów osobowych. W zeszłym roku ukradziono tylko 35 pojazdów mniej. Według analiz ekspertów, sytuacja wyglądała najgorzej w styczniu bieżącego roku, zapewne przez ogromne zamieszanie, jakie zaczynało się w kraju. Jak podają statystyki, w Białymstoku było najmniej zgłoszeń na policję o kradzieży samochodu, a najwięcej w Warszawie.

YT

Aleksandra Stróżyk z firmy Niedźwiedź-Lock zabrała głos w tej sprawie. Okazuje się, że jest podobnego zdania, co wielu Polaków.

W marcu br. zmieniała się nasza rzeczywistość. Złodzieje samochodów zaczęli wykorzystywać ogólnospołeczny obowiązek noszenia maseczek i rękawiczek. To mogło bezpośrednio wpłynąć na wzrost przestępczości samochodowej. Kolejna sprawa to mniejsza ilość patroli policyjnych spowodowana oddelegowaniem funkcjonariuszy do innych, nowych zadań związanych z Covid-19

Skomentowała także wpływ akcji "Zostań w domu" na wzmożoną aktywność złodziei samochodów.

Teoretycznie akcja #zostańwdomu związana z epidemią mogła wpłynąć na wzrost przestępczości samochodowej. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę fakt obowiązkowej izolacji i zakazu opuszczania domów bez wyraźnej konieczności, możemy uznać to jako argument przeciw temu założeniu. Z powodu braku wyjazdów do pracy i w delegacje oraz ograniczeń w robieniu zakupów w miesiącach od marca do kwietnia utracono mniej pojazdów.

Według detektywa Marcina Miklaszewskiego, zamknięcie granic sprawiło, że złodzieje zaczęli działać aktywniej na własnym terenie, gdy niemieckie "źródełko" zostało odcięte.

Warszawa jest największym miastem w Polsce. Osoby zamieszkałe w stolicy są w posiadaniu nowszych samochodów. Ponadto ludzie nie zwracają na siebie uwagi. Z tego też powodu liczba kradzieży jest większa niż w innych częściach kraju.

Co sądzisz o tych doniesieniach? Czy zakrywanie twarzy ułatwia przestępcom ich działalność?

O tym się mówi: Polskie lasy zostały opanowane przez "latające kleszcze". Jak się przed nimi chronić

Zerknij: IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Pogoda znów da nam popalić