Choć kalendarzowe lato już trwa, pogoda za oknem wciąż jest bardzo zmienna. Osoby, które zaplanowały sobie urlopy w Polsce na pierwsze dni po zakończeniu roku szkolnego, póki co mogą jeszcze liczyć na zmianę aury, jednak obecnie nie wygląda to za dobrze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dzisiaj rano alerty pierwszego i drugiego stopnia dla aż ośmiu województw w Polsce. Wszystko ze względu na ulewne deszcze i burze.

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia

Jak podaje Radio ZET, najtrudniejsza sytuacja to ta na północnym wschodzie oraz południu Polski, jednak obszar objęty największym zagrożeniem może się poszerzyć.

Załamanie pogody, deszcz, burza. Screen: Wiadomosci.wp.pl
Załamanie pogody, deszcz, burza. Screen: Wiadomosci.wp.pl
Załamanie pogody, deszcz, burza. Screen: Wiadomosci.wp.pl

Póki co IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed burzami i silnymi deszczami. Po ostatnich ulewach na południu kraju, gdzie rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze, sytuacja jest bardzo napięta.

Burze przyszły do nas wraz z niżem z Wielkiej Brytanii. Niż ten przyniósł ze sobą zatoki niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi.

Szacuje się, że miejscowo wystąpią bardzo obfite opady – nawet do 60 mm deszczu w Małopolsce. Z kolei w województwie świętokrzyskim oraz śląskim, a także we wschodniej części Polski, przewiduje się 40-50 mm deszczu.

Alerty drugiego stopnia obowiązują na terenie województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Od godziny 12:00 obejmie również województwo podlaskie oraz wschodnie tereny warmińsko-mazurskiego.

Burza. Screen: Interia
Burza. Screen: Interia
Burza. Screen: Interia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia będą z kolei dotyczyć województwa opolskiego, części warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. IMGW podaje, że będą aktualne od dziś o 12:00 aż do godzin późnowieczornych.

Przewiduje się słaby i umiarkowany, zachodni wiatr, na południowym wschodzie może wystąpić południowy. Podczas burz jego porywy mogą sięgać do 100 km/h, a we wschodniej części Polski – nawet do 110 km/h.

Najcieplej będzie we wschodniej części Polski – tam nawet do 25-30 stopni, zaś w zachodniej części kraju i w rejonach podgórskich temperatury będą sięgać 18-24 stopnie Celsjusza.

Przypomnij sobie o… PAŃSTWO KWAŚNIEWSCY POKAZUJĄC SIĘ W LOKALU WYBORCZYM, KOLEJNY RAZ UDOWODNILI COŚ, CO WIEMY O NICH OD DAWNA. O CO CHODZI

Jak informował portal Życie: POLACY ZAPOMNIELI O ISTNIENIU KORONAWIRUSA? ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA PRZYPOMINA, ŻE PANDEMIA NADAL TRWA

Portal Życie pisał również o… STEFANO TERRAZZINO STRACIŁ WSZYSTKO? TANCERZ ROZWIEWA WSZYSTKIE WĄTPLIWOŚCI