Jak podaje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poddał pilnej konsultacji projekt nowelizacji kodeksu pracy, aby już na zawsze ukorzenić w przepisach możliwość pracy zdalnej.

Dobre wieści dla miłośników domowych pieleszy

YT

Nowelizacja ta okazała się być bardzo dobrze przyjęta zarówno przez zatrudnionych, jak i pracodawców. Taka praca przede wszystkim zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Inspektor pracy Wiesław Łyszczek zabrał głos w tej sprawie.

Obecne rozwiązania, gdy to wyłącznie pracodawca decyduje o skierowaniu zatrudnionego do pracy zdalnej, wynikają z potrzeby przeciwdziałania zakażeniom koronawirusem i z założenia mają tymczasowy charakter. Gdyby praca zdalna miała wejść do kodeksu pracy na stałe, to należałoby doprecyzować te zasady.

Inspektor rozpatrzył także kwestię tego, kto miałby większe prawo wyboru trybu pełnienia przez pracownikna obowiązków zawodowych.

Myślę także, że decyzja w tej sprawie nadal powinna należeć do pracodawcy, ale jednocześnie uwzględniać faktyczne możliwości świadczenia tej pracy przez pracownika, w szczególności warunki i możliwości wykonywania jej w domu. Z drugiej strony to pracownik najlepiej wie, czy taka praca mu odpowiada i czy jest możliwa.

YT

Pozostała też do wyjaśnienia bardzo ważna kwestia zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy zdalnej w domu. Jak podkreślił, należy doprecyzować kwestię, co byłoby w takim rybie wypadkiem przy pracy.

Powstaje także bardzo trudna do uregulowania kwestia odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej. Krótko mówiąc, czy jeśli taki pracownik w godzinach pracy obleje się wrzątkiem w kuchni, to czy należy to traktować jako wypadek przy pracy, z wszelkimi tego konsekwencjami, czy też nie. Uważam, że należałoby posiłkować się rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi telepracy.

Co sądzisz o pracy zdalnej?

Warto przeczytać o pracy zdalnej: Kilka Wskazówek, Jak Się Zorganizować W Nowej Rzeczywistości Pracy W Domu. Stan Epidemiczny W Polsce Trwa

O tym pisaliśmy: Bursztyn i jego niesamowite energetyczne właściwości. Co kryje się w tej skamieniałej żywicy

Zerknij: Złe wiadomości płyną z Ministerstwa Zdrowia. Pojawiły się nowe ogniska zakażeń koronawirusem w Polsce