Jak donosi "Pikio", Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pilnie wydał alert I stopnia dla większości kraju.

W kilku regionach polski zrobi się bardzo niebezpiecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pilne ostrzeżenie przed gwałtownym załamaniem pogody w wielu regionach Polski, o czym wspominaliśmy wczoraj. Alert nadal obowiązuje, a wręcz przybrał na sile. W kilku województwach spodziewać się można burz, silnego, porywistego wiatru, oraz opadów gradu.

Polscy Łowcy Burz na swoim profilu na Facebooku informują o szczegółach dotyczących najbliższych godzin.

Niedziela zapowiada się słoneczna i gorąca prawie w całym kraju. Jedynie na krańcach południowych może zalegać zachmurzenie. Znajdziemy się w obszarze o obniżonym ciśnieniu z ciepła i wilgotną polarnomorską masą powietrza. Dzisiaj spodziewamy się sporej ilości burz, szczególnie na zachodzie Polski. Tam komórki burzowe mogą mieć gwałtowniejszy przebieg z ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru 80 - 90 km/h oraz opadami gradu do 2 cm.


Facebook/Polscy Łowcy Burz

Stowarzyszenie informuje także, jak niebezpieczne są zjawiska atmosferyczne zwane burzami. Instruują także, jak postępować, aby nie narazić swojego zdrowia i życia w obliczu przypuszczalnego pojawienia się burzy.

Warto przypomnieć, że wszystkie burze są potencjalnie niebezpieczne. Przed opuszczeniem domu, warto sprawdzić prognozę pogody i zwrócić uwagę, czy prognozowane jest wystąpienie burz. Jeśli na niebie widać ciemne, mocno wypiętrzone, skłębione chmury, to zwykle oznaka zbliżających się burz - nie jest to czas na aktywny wypoczynek na zewnątrz. Gdy słychać na zewnątrz grzmoty, coraz głośniejsze, należy schronić się w bezpiecznym miejscu, najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu z instalacją odgromową. Taka decyzja może uratować życie.

Każdy, kto otrzyma alert pogodowy, powinien zastosować się do zaleceń zawartych w tej wiadomości.

O tym pisaliśmy: Znany i lubiany polski aktor Andrzej Strzelecki zmaga się z ciężką chorobą. Obecnie jest w bardzo ciężkim stanie

Zerknij: Nowy pomysł na walkę ze śmieciarzami. Już nikt nie będzie anonimowy. Rząd wprowadza wysokie kary