Jak podaje portal "Styl", owady mogą uprzykrzyć życie niejednego ogrodnika. Zjadają liście, uszkadzają pędy i korzenie. Dzięki tym sposobom uda ci się zwalczać mszyce, turkucie podjadki, mączaliki oraz przędziorki.

Pokrzywa

Należy pociąć 1 kg świeżej pokrzywy (można skorzystać także z 200 g suszonej pokrzywy). Całość należy zalać 10 l wody i gotować przez pół godziny. Liście należy skrapiać rozcieńczonym wywarem w proporcji 1:5.

Pixabay

Soda

Należy rozpuścić 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej w litrze wody. Następnie dodajemy łyżkę oleju jadalnego. Całość wlewamy do pojemnika z atomizerem i rozprowadzamy na roślinach (warto roztworem przecierać liście). Zabieg należy przeprowadzać 3- lub 4-krotnie, co 2-3 tygodnie.

Czosnek

Namszyce bardzo skutecznym sposobem może się okazać czosnek. Wystarczy rozetrzeć 25 g ząbków czosnku, a następnie zalać wodą.Odstawiamy na 15 minut, często w tym czasie mieszając. Po occedzeniu należy rozcieńczyć wywar wodą - w proporcji 1:1. Profilaktycznie stosujemy raz w tygodniu.

Przy zaawansowanym problemie z mszycami, zabieg należy powtarzać co dziennie, do osiągnięcia zadowalającego rezultatu.

Pixabay

Ocet

Do przygotowania tej miesznki potrzebne będzie pół szklanki octu oraz 1 litr wody. Można dodać do niej również łyżeczkę startego szarego mydła bądź kilka kropelek płynu do mycia naczyń - pozwala to na lepsze przyleganie wykonanego oprysku oraz zapewnia jego większą skuteczność.

Mieszankę obficie podajemy z góry, a także od spodu, gdzie znajduje się największa liczba owadów.

Mniszek lekarski

Do przygotowania mieszanki potrzebne jest 20-30 g korzeni lub 40 g liści mniszka oraz litr wody (jej temperatura nie powinna przekraczać 40°C). Po 2 godzinach od zalania, należy odcedzić wywar.

Do mieszanki można użyć ziela skrzypu, bylicy piołun, pędów ziemniaka, aksamitki, szczawiu, liści pomidora, krwawnika, a także rabarbaru.

Pixabay

A wy, jakie macie sposby na pozbycie się owadów z ogrodowych roślin?

To też może cię zainteresować: Mężczyzna z „betonowego pudła” o powierzchni 32 m² zmienił mieszkanie w euro-mieszkanie o nietypowym układzie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jacek Rozenek poznał trzeciego syna Małgorzaty Rozenek-Majdan. To było emocjonalne przeżycie, znane są szczegóły spotkania

O tym się mówi: Wielkie przepowiednie wizjonerki ze Śląska. Jej stygmaty, to dopiero początek cudów, w jakie zwątpiła kuria