Wielka zasługa w odczytaniu inskrypcji leży po stronie najnowszych technologii, które pozwoliły na finalne odczytanie treści napisu odnalezionego ponad 50 lat temu przez naukowców z Tel Awiwu.

Archeolodzy z Izraela znaleźli tajemniczą tabliczkę na pustyni ponad 50 lat wstecz, a treść na niej zapisana wkrótce stała się legendą, szczególnie, że nie wiadomo było do wyznawców której z trzech największych religii mogła należeć. Język, w którym zapisana była wiadomość stanowił prawdziwą zagadkę.

Internauci śledzący poczynania naukowców, chcących wreszcie rozwikłać tajemnicę tabliczkę liczyli na to, że są na niej zawarte naprawdę istotne informacje, być może zmieniające świadomość historyczną. Choć nadzieje były wielkie, już po odczytaniu napisu za pomocą najnowszej technologii wyszło na jaw, że napis jest dość trywialny w treści!

Nikt nie był w stanie odczytać napisu zawartego na tabliczce znalezionej na pustyni 50 lat temu. To rozczarowało wiele osób

Przez lata badaczom udało się odcyfrować jedynie trzy słowa brzmiące: „pieniądze”, „Jahwe” i imię adresata wiadomości na glinie, czyli „Elyashiva”. Wiadomość zawartann rewersie tabliczki nie udało się odczytać – do tej pory.

Jak informuje portal menway.interia.pl, badacze postanowili posiłkować się techniką obrazowania wielospektralnego. To właśnie ona pozwoliła finalnie na odczytanie zawartego na tabliczce napisu. Język okazał się być znany, jedynie czas spowodował zatarcie liter.

O co zatem chodziło? O banał, człowiek o imieniu Hananyahu ofiarował się z pomocą, jeśli Elyashiva dostarczy mu wino. Wiadomość liczyła aż 2,5 tysiąca lat, a przedstawia jedynie prośbę o dostawę zapasów trunku!

fot. American Friends of Tel Aviv University/domena publiczna

Jak informował portal "Życie”: BAWILI SIĘ NA WESELU I PRZYJĘCIU KOMUNIJNYM, POTEM OKAZAŁO SIĘ, ŻE SĄ ZARAŻENI. DZIESIĄTKI PRZYPADKÓW WYKRYŁ SANEPID

Przypomnij sobie: HEROICZNY CZYN PEWNEJ PARY. MIMO WIELKIEGO STRACHU, STANĘLI OKO W OKO Z NIEDŹWIEDZIEM, ZWIERZĘ NIE WIEDZIAŁO, CO ROBIĆ

Portal "Życie" pisał również: WE WSZYSTKICH NADMORSKICH LOKALACH GASTRONOMICZNYCH JEST TAK DROGO? TURYŚCI POKAZALI RACHUNEK, TO AŻ TRUDNE DO ZROZUMIENIA