Jak podają "wiadomosci.onet.pl", leśnicy zapragnęli odtworzyć "Krzywy Las", który w tajemniczych okolicznościach powstał niedaleko Gryfina na zachodzie Polski.

Czy powstanie drugi "Krzywy Las"?

YT

W małym zakątku zachodniej Polski, w pobliżu miasta Gryfino , istnieje dziwny i niesamowity las. Ta dziwna kolekcja zakrzywionych drzew o nazwie „ Krzywy Las ” owiana jest tajemnicą i pomimo wielu różnych teorii, które zostały zaproponowane przez lata, nikt tak naprawdę nie wie, co spowodowało, że drzewa przyjęły tę konformację.

"Krzywy Las" to około 400 drzew sosnowych, które rosną u podstawy pod kątem 90 stopni , z których ogromna większość jest wygięta na północ. Co interesujące, "Krzywy Las" otacza większy las prosto rosnących sosen.

YT

Szacuje się, że drzewa zostały zasadzone w latach 30. XX wieku i miały około 7-10 lat, kiedy doświadczyły jakiejkolwiek siły / uszkodzenia, które spowodowało skrzywienie pnia.

Niektórzy uważają, że fluktuacje sił grawitacyjnych lub wyjątkowe przyciąganie grawitacyjne w tym obszarze mogą być odpowiedzialne, ale zasadniczo nie ma dowodów na poparcie tej dziwnej teorii. Siła grawitacji ciągnie obiekty w dół, a nie na boki.

Teoria nieco bardziej prawdopodobna, ale wciąż mało prawdopodobna, głosi, że obfity śnieg mógł spłaszczać drzewa przez dłuższy czas, gdy były jeszcze sadzonkami. To, w połączeniu z długim wiosennym stopieniem, byłoby w stanie trwale kształtować drzewa, gdyby na pniu nadal znajdowała się gruba warstwa śniegu, podczas gdy drzewa doświadczały gwałtownego wzrostu podczas wiosny.

Jednak wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ, jak wspomniano, "Krzywy Las" jest otoczony sosnami, które nie są dziwnie ukształtowane. Byłoby zatem bardzo niezwykłe, aby burza śnieżna wpływała tylko na jeden konkretny obszar lasu, a nie na resztę. Innym popularnym pomysłem jest to, że podczas inwazji na Polskę w czasie II wojny światowej czołgi wroga przebiły młody las, ponownie spłaszczając drzewa do tego stopnia, że ​​odrosły krzywo.

Kolejny problem polega na tym, że po raz kolejny dotyczy to tylko jednej małej łatki? Chociaż daty mogą się do tego zgadzać, biorąc pod uwagę, że "Krzywy Las" ma około 80 lat, wydaje się mało prawdopodobne, aby trauma przejechania przez absurdalnie ciężkie czołgi spowodowałaby tę dziwną, ale jednolitą krzywiznę, gdyby młode drzewa w ogóle przetrwały.

Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino opowiada o planach stworzenia drugiego tak unikatowego lasu

Na dwóch poletkach będziemy starali się odtworzyć krzywiznę tych drzew. Na jednym będziemy naśladować sposoby, jakie wykorzystywały osoby, które tworzyły krzywy las. Na drugim będziemy próbowali wysiewać nasiona z tych drzew, które rosną w Krzywym Lesie i sprawdzimy, czy młode pokolenia powtórzą cechy swoich drzew matecznych.

Czy ten plan się powiedzie?


YouTube/Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

O tym pisaliśmy: Dziwne zjawisko na autostradzie. Kierowcy nie mieli pojęcia, co ich za chwilę spotka

Zerknij: Arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje do wiernych w sprawie Bożego Ciała. O tym wierni muszą pamiętać