Jak podaje portal „Pikio”, słowa arcybiskupa skierowane są przede wszystkim do osób, które zamierzają wziąć udział w celebracji święta. Pamiętać należy, że choć odmrażane są kolejne obszary gospodarki i znoszone są kolejne obostrzenia, koronawierus nie zniknął.

Obchody Bożego Ciała

Boże Ciało celebrowane jest w naszym kraju procesjami, które gromadzą rzeszę wiernych fanów. Niestety w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa tłumy nie są wskazane i stwarzają ryzyko potencjalnego zagrożenia. Od jakiegoś czasu zniesiony jest limit wiernych w kościele, nie wszyscy też zakładają maseczki i trzymają zalecany 1,5 metrowy odstęp.

W związku z tym, abp Gądecki zdecydował się wystąpić do wiernych z ważnym apelem. Określił w nim zasady, jakie powinny być przez wiernych przestrzegane w czasie obchodów Bożego Ciał. W komunikacie duchowny przypomniał konieczności stosowania się do obowiązujących przepisów, które mają zapewnić bezpieczne i godne uczczenie Bożego Ciała.

W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia” – czytamy w wystosowanym do wiernych komunikacie abp Stanisława Gądeckiego.

YouTube

Inne wytyczne

Arcybiskup Gądecki zaapelował jednocześnie, aby w czasie komunii zapewnić pierwszeństwo osobom, które chcą ją przyjąć do ręki i samodzielnie umieścić ją w ustach. Zwrócił również uwagę, że ta forma przyjmowania komunii powinna być preferowana zarówno przez duchownych, jak i wiernych uczestniczących zarówno w uroczystościach Bożego Ciała, jak i w trakcie niedzielnych mszy.

„Pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca” – informuje arcybiskup Stanisław Gądecki.

YouTube

Planujecie wziąć udział w procesjach z okazji święta Bożego Ciała?

To też może cię zainteresować: Kolejne przecieki na maturach 2020. Jakie zadania wyciekły dzisiaj i jakie będą konsekwencje?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Waloryzacja emerytur. Ile można na niej zyskać? Część seniorów otrzyma sporo dodatkowej gotówki

O tym się mówi: Już wkrótce Polacy doczekają się bonów 500 plus? Głos na ten temat zabrał rzecznik sztabu prezydenta - Adam Bielan