Piątek 26 czerwca to jeden z ulubionych dni wszystkich uczniów oraz nauczycieli. Już jutro w polskich szkołach zakończy się rok szkolny. Jak wiec będzie wyglądała uroczystość rozdania świadectw? Czy się odbędzie? Co z nauką po wakacjach? Na te i inne pytania z zakresu szkolnictwa postaramy się odpowiedzieć.

Nietrudno domyślić się, że tegoroczne zakończenie roku będzie zupełnie inne niż dotychczas. Jak się dowiedzieliśmy w tym roku tradycyjne apele, które odbywają się na salach oraz spotkania z wychowawcami na rozdaniu świadectw w klasach, nie odbędą się.

Screen SP 2 w Żorach
Screen SP 2 w Żorach

- Mając na uwadze obowiązujące ograniczenia spowodowane epidemią, w tym ograniczenie stacjonarnej pracy szkół i placówek, dyrektor może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym. Może on wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów. Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo również w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Większość szkół poradziła sobie z rozdawaniu świadectw w sposób w rotacji, konkretni organizując spotkania poszczególnych klas w różnych odstępach czasowych, tak by nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu. Nauczyciele oraz uczniowie muszą mieć na sobie Maseczki ochronne i zachowywać odpowiedni dystans. Niektóre ze szkół zdecydowały się na rozdawanie świadectw na świeżym powietrzu.

O czym trzeba pamiętać? Warto wiedzieć, że nie istnieje obowiązek odbieranie świadectw. Jeżeli sytuacja jest wyjątkowa i boimy się narażać swoje zdrowie, możemy odebrać świadectwo w innym terminie.

Kiedy szkoły zostaną otwarte? Źródło: tvn24.pl
Kiedy szkoły zostaną otwarte? Źródło: tvn24.pl
Kiedy szkoły zostaną otwarte? Źródło: tvn24.pl

To też może cię zainteresować: Największe sekrety pierwszych dam oraz pierwszego dżentelmena. Mało kto wie, jakie tajemnice skrywają

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nikt nie zwraca na to uwagi, a pomyłka może być brzemienna w skutkach. Lepiej wiedzieć, jak prawidłowo używać folii aluminiowej