Powstałe ponad 50 tysięcy lat temu na skutek uderzenia w to miejsce meteorytu jezioro Lonar na terenie Indii w zaledwie jedną noc zmieniło swoją barwę na… mocny róż! Miłośnicy dziwnych zjawisk przyrodniczych i naukowcy z całego świata głowią się, co może być tego przyczyną! Dlaczego tak się stało?

Jak informuje serwis Interia.pl, jezioro Lonar znajdujące się około 500 kilometrów od Mumbaju w ciągu jednej nocy zmieniło swój kolor na różowy. Akwen powstał w karterze po uderzeniu w tym miejscu meteorytu około 50 tysięcy lat temu. Jak wynika z obliczeń naukowców jezioro Lonar ma blisko kilometr średnicy i znajduje się 137 metrów pod krawędzią krateru. Nie jest jednak głębokie – ma zaledwie 2 metry w głąb.

Nie było w nim nic spektakularnego, gdyby nie fakt, że kilka dni temu w Internecie pojawiły się zdjęcia jeziora, na których niezwykle dobrze widać, że tafla wody jest zupełnie innego koloru niż normalnie. Akwen zmienił barwę na różową, a dziś naukowcy dochodzą do przyczyn tego stanu.

Twierdzą, że najbardziej prawdopodobnym powodem jest duże zasolenie jeziora Lonar w połączeniu z żyjącymi w nim glonami. Lecz sam fakt zmiany koloru wody na różową z dnia na dzień jest zdumiewający również dla ekspertów.

Jezioro w Indiach stało się różowe w jedną noc. O co chodzi?

Zdaniem geologa Gajanana Kharata, który wypowiada się w filmie opublikowanym przez państwową spółkę Maharashtra Tourism Development Corporation na Twitterze, przyczyną zaróżowienia się tafli jeziora jest jego duże zasolenie w połączeniu z drastycznym spadkiem poziomu wody. Podniosła się również temperatura, co ma wpływ na znaczny rozkwit glonów, żyjących w akwenie.

Glony te – im jest cieplej, tym proces zachodzi intensywniej i szybciej – stają się czerwone. Przyczyną zmiany koloru na różowy ma być fala upałów w Indiach. Obecnie naukowcy przeprowadzają badania próbek wody i sprawdzają, czy ich teza jest słuszna.

Przypomnij sobie o… MATKA ROBERTA BIEDRONIA W ZASKAKUJĄCYCH SŁOWACH O KINDZE DUDZIE. CZY PONIESIE KONSEKWENCJE?

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: RYNEK PRACY MA POWAŻNE PROBLEMY. KOGO SZUKAJĄ NAJBARDZIEJ I CO TO OZNACZA DLA SZUKAJĄCYCH PRACY

Portal Życie pisał również o… BYŁ WIELKĄ GWIAZDĄ "IDOLA" I NAGLE ZNIKNĄŁ. JAK TERAZ ŻYJE SZYMON WYDRA