Dla miłośników kwiatów oraz posiadaczy ogrodów i działek sezon trwa w pełni. I choć w tym roku pogoda nas nie rozpieszcza, to jest na tyle ciepło, że prace ogrodowe mogą sprawiać naprawdę sporo frajdy.

Okazuje się, że prace ogrodowe wpływają na nas bardzo korzystnie nie tylko ze względu na to, że są dodatkową formą aktywności fizycznej. Wykonywanie ich może być doskonałym sposobem na poprawę swojej kondycji psychicznej, a także na nasze zdrowie!

Prace ogrodowe mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie i psychikę

Jak donosi Interia, to nie tylko suche stwierdzenie, a fakty, które zostały potwierdzone przez naukowców. Prace w ogródku lub przy uprawie roślin w domu czy na balkonie są korzystne dla osób w każdym wieku, należy jednak wykonywać je w odpowiedni sposób, by nie spowodować problemów ze stawami.

Prace w ogródku. Źródło: maszynyogrodnicze.info
Prace w ogródku. Źródło: maszynyogrodnicze.info

Teraz, gdy na zewnątrz szaleje pandemia koronawirusa, osoby, które mają dostęp do ogródków lub działek mogą odetchnąć z ulgą – w swoim zaciszu nie muszą martwić się o ryzyko zarażenia. Właśnie dlatego tym bardziej warto z niego korzystać, a przy okazji można nieco popracować wśród roślin.

Naukowcy, których spostrzeżenia zostały opublikowane w „HortTechnology”, zauważają, że prace w ogródku są idealnym rozwiązaniem na spędzanie czasu u seniorek – starsze kobiety nie tylko zmniejszyły obwód talii, ale także zredukowały tkankę tłuszczową. Co więcej, zauważono u nich większą sprawność manualną i lepszą wydolność oddechową, a także… zwiększone możliwości intelektualne. Ponadto w ich życiu znalazło się więcej ruchu.

Kobiety, które nie wykonywały żadnych prac w ogrodzie, nastroje były zdecydowanie gorsze, a wśród grupy kontrolnej zauważono także zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej oraz większy obwód talii.

Uprawa ogródka to m.in. jego projektowanie, szykowanie grządek, sadzenie i pielęgnacja roślin, pielenie oraz – na końcu – zbieranie plonów.

Prace w ogródku. Źródło: poradyogrodowe.pl
Prace w ogródku. Źródło: poradyogrodowe.pl

Badacze z Konkuk University i Hongik University odkryli, że prace w ogródku mają korzystny wpływ także na osoby młode, w wieku dwudziestu kilku lat. Większość prac ogrodowych to umiarkowany wysiłek, jednak kopanie okazało się intensywną aktywnością.

Naukowcy twierdzą, że prace ogrodnicze będą wpływać pozytywnie także na dzieci. Sprawdzono także ich wpływ na stan psychiczny osób – większość osób, która zajmowała się ogródkami w ramach eksperymentu, zauważyła podwyższoną samoocenę i większe samozadowolenie. To przekładało się na ich ogólne samopoczucie.

Warto jednak pamiętać o odpowiednim wykonywaniu prac, by nie obciążać stawów – należy zwrócić uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy, szczególnie przy kopaniu. Należy lekko zgiąć plecy i mocno ugiąć kolana.

Przypomnij sobie o… HANNA LIS GRATULUJE MAJDANOM NARODZIN DZIECKA. CZEGO ŻYCZYŁA CHŁOPCU?

Jak informował portal Życie: ANNA LEWANDOWSKA POCHWALIŁA SIĘ WYCZYNAMI CÓRECZKI. DZIEWCZYNKA JUŻ TRENUJE

Portal Życie pisał również o… SPRAWDZONE DOMOWE METODY NA UŁATWIENIE SOBIE ŻYCIA. Z WYKORZYSTANIEM TYCH POMYSŁÓW WSZYSTKO STANIE SIĘ PROSTSZE