Problem zżółkłych firanek odchodzi do lamusa. Znamy sposoby na to, by twoje firanki znów były śnieżnobiałe!

Jak prać białe firanki?

Częstym problemem białych firan jest ich szarzenie. Po kilku praniach tracą swój pierwotny śnieżnobiały kolor. Często oprócz utraty koloru na białych tkaninach pojawiają się także trudne do usunięcia plamy.

Zwykły proszek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z tak silnym zabrudzeniem. Na ratunek przychodzą wówczas sprawdzone domowe sposoby, którymi posiłkowały się nasze babcie i mamy. Oprócz ich niezawodności, produkty te mają dodatkową zaletę. Są tanie, a także ekologiczne i bezpieczne dla naszego organizmu, środowiska i odzieży. Oto kilka z nich.

Firanki fot. Kobieta WP

Magiczne działanie domowych sposobów

O zaletach sody oczyszczonej wiedzą wszyscy. My także pisaliśmy o niej niejednokrotnie. Soda oczyszczona ma właściwości wybielające. W przypadku mniejszych plam można dodać ją do proszku.

Sodę można stosować także jako płukankę. Wystarczy zostawić firanki w wodzie z sodą oczyszczoną, na noc, a przez ten czas zawarte w niej składniki zmiękczą uciążliwe plamy. Następnie wystarczy wyprać tak jak zwykle, a po zabrudzeniach nie będzie śladu.

Z pomocą może przyjść także aspiryna. Wystarczy garść tabletek rozpuścić w wodzie i umieścić w roztworze firanki. Po upływie kilku godzin wyprać. Aspirynę możemy dodać także do bębna pralki.

Firanki najlepiej suszyć na słońcu, które dodatkowo je wybieli.

Firanki fot. Braun