Choć podczas większości ciąż nie dochodzi do nieprawidłowości to czasem ten niezwykle złożony proces mnożenia komórek ulega zaburzeniu i stąd biorą się różnego rodzaju wady, które najczęściej daje się wykryć w trakcie badań USG i prenatalnych.

W przypadku tej dziewczynki, dziwną masę wykryto po raz pierwszy w USG w 28 tygodniu ciąży, a lekarze uznali ją za torbiel lub guz. Kiedy dziecko urodziło się w Charleston w Karolinie Południowej, lekarze odkryli, że obiekt o średnicy ponad 2 centrymetrów to właściwie drugie usta.

Dziewczynka jest jedną z zaledwie 35 osób, które od 1900 roku cierpią na duplikację czaszkowo-twarzową.

Dziewczynka z Karoliny Południowej urodziła się mierzącymi ponad 2 centymetry drugimi ustami!

Jak ustalili lekarze, z drugich ust dziewczynki cyklicznie wypływał klarowny płyn, który przypominał ślinę.

źródło: sciencealert.com

W czasopiśmie BMJ Case Reports, lekarze stwierdzili, że jej drugie usta nie mają związku z głównymi, zatem może normalnie oddychać, jeść i pić.

Mała dziewczynka została przyjęta na operację, aby można było usunąć dodatkowy narząd. Wymagało to rozwiercenia jej żuchwy w celu usunięcia dodatkowych zębów podtrzymujących kość w drugim ustach.

- Po operacji rozwinęła się delikatnie pełnia prawej strony twarzy podczas nacięcia chirurgicznego - napisali lekarze w swoim artykule.

Dziwne wybrzuszenie ustąpiło w ciągu kilku miesięcy i nie wymagało dalszego leczenia.

- Podczas sześciomiesięcznej obserwacji nacięcia wygoiły się prawidłowo, a pacjentka jest karmiona bez problemu.

źródło: sciencealert.com

Lekarze zauważyli jednak, że dziewczynka nie jest w stanie przesunąć prawej dolnej wargi w dół, co może oznaczać, że mięśnie w tym obszarze nie działają.

Po operacji miała obrzęk na twarzy, ale wkrótce to się zmniejszyło. Dziewczyna nadal mogła normalnie jeść

Diprosopus, czyli duplikacja czaszkowo-twarzowa, która pojawia się również u kurcząt, owiec, kotów i innych zwierząt jest niezwykle rzadkim zjawiskiem.

Naukowcy twierdzą, że wynika to z problemów z białkami stymulującymi rozwój struktury twarzy dziecka podczas ciąży, co może prowadzić do poszerzenia rysów twarzy i powielania ich struktur.

źródło: sciencealert.com

Jak informował portal „Życie”: MAŁGORZATA OSTROWSKA-KRÓLIKOWSKA W TRUDNYCH CHWILACH MOŻE LICZYĆ NA PRZYJACIELA. CZYŻBY ODPŁACAŁ SIĘ ZA TO, CO ZROBIŁ DLA NIEGO PAWEŁ KRÓLIKOWSKI

Przypomnij sobie: NOWE ZMIANY W PRZEPISACH DLA KIEROWCÓW. MOŻESZ ZAPŁACIĆ MANDAT W WYSOKOŚCI 5 TYSIECY ZLOTYCH, NIE PROWADZĄC NAWET POJAZDU. O CO CHODZI

Portal „Życie” pisał również: DŁUGOTERMINOWA PROGNOZY POGODY NA LATO BUDZI NIEPOKÓJ. METEOROLODZY TWIERDZĄ, ŻE BĘDZIEMY SIĘ ZMAGAĆ Z GWAŁTOWNYMI ZJAWISKAMI ATMOSFERYCZNYMI I SUSZĄ