Mimo, iż Śląsk jest aktualnie jednym z najliczniejszych pod względem zachorowań na koronawirusa województw, postanowiono otworzyć żłobki oraz przedszkola w Żorach. Co ważne jest to wbrew zaleceniom powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Rybniku. Co na to mieszkańcy?

Żory. Żłobki i przedszkola już działają

Planowo żorskie żłobki oraz przedszkola miały ruszyć już 6 maja. Niestety ze względu na potwierdzenie koronawirusa u jednego z pracowników Miejskiego Żłobka oraz Przedszkola Publicznego nr 16, sanepid w Rybniku wstrzymał decyzję o wznowieniu ich aktywności. Niestety władze zdecydowały się na ponowne otwarcie zaledwie dwa tygodnie od tamtego wydarzenia. Jak się okazuje było to sprzeczne z decyzją sanepidu.

Sanepid wydał faktycznie negatywną rekomendacjęw sprawie otwarcia przedszkoli, powołując się na rosnącą liczbę zakażeń na Śląsku, ale jest to tylko rekomendacja, decyzja jest po stronie samorządu - mówi Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu.

W poniedziałek zostaną otwarte żłobki i przedszkola, źródło: Piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl
W poniedziałek zostaną otwarte żłobki i przedszkola, źródło: Piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl

- Chcemy pomóc rodzicom wrócić do pracy, chcemy pomóc firmom, żeby mogły mieć z powrotem swoich pracowników, chcemy też w ten sposób wspomagać gospodarkę i jesteśmy w stanie zapewnić wszelkie możliwe procedury bezpieczeństwa i w bezpieczny sposób pozwolić dzieciom na naukę i opiekę - dodaje.

Zgodnie z danymi podanymi przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną w Rybniku, w Żorach zarażonych koronawirusem jest aż 284 osób z czego 3 zakażonych zmarło.

Lekarze są pełni obaw

Lekarze obawiają się tego, że otwarcie placówek może spowodować kolejne zarażenia koronawirusem, a co za tym idzie pojawienie się nowych ognisk chorobowych na Śląsku. Jak twierdzą lekarze, żłobki oraz przedszkola to te miejsca, w których bardzo ciężko jest przestrzegać zaleconych przez sanepid procedur. Dzieci często zapominają o myciu rąk, ponadto wiele chwytanych przez nie przedmiotów, trafia do ust. Ich zdaniem takie placówki powinny być otwierane w ostatniej kolejności.

W poniedziałek zostaną otwarte żłobki i przedszkola, źródło: Nowiny24.pl
W poniedziałek zostaną otwarte żłobki i przedszkola, źródło: Nowiny24.pl

Przypomnij sobie o… KIEDY BĘDZIE MOŻNA IŚĆ DO LEKARZA? POLACY CZEKAJĄ NA OTWARCIE PRZYCHODNI

Jak informował portal Życie: WIEDZIAŁ, ŻE ZAKAŻA. ODMÓWIŁ LECZENIA I WIELOKROTNIE POJAWIAŁ SIĘ W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Portal Życie pisał również o… LEŚNICY APELUJĄ DO POLAKÓW O SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ. BLISKIE SPOTKANIE Z TYM GADEM MOŻE SIĘ OKAZAĆ BRZEMIENNE W SKUTKACH