Ściganie cmentarnych hien staje się coraz łatwiejsze. Jak się okazuje istnieją już specjalne fotopułapki czy kamery, które pozwolą na monitorowanie pomnika bliskiej osoby. Nie wszystkie cmentarze jednak zgadzają się na takie praktyki. Wszystko przez RODO.

Jak podaje Wirtualna Polska, takie praktyki stają sie w Polsce coraz częstsze.

– Na razie skala zjawiska jest niewielka, sporadycznie spotykamy się z takimi sytuacjami. Ale wiele cmentarzy całościowego monitoringu nie ma, zdarzają się na nich kradzieże. Zapobieganie im to – moim zdaniem – jest cel montowania fotopułapek czy wideopułapek – mówi w rozmowie z WP Finanse Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Cmentarz. Źródło: popularne.pl
Cmentarz. Źródło: popularne.pl
Cmentarz. Źródło: popularne.pl

Coraz więcej Polaków decyduje się na walkę z cmentarnymi złodziejami. Znany jest przypadek pewnego mężczyzny z Radomska, który nagrał złodzieja kradnącego przedmioty z pomnika a następnie przywiesił jego zdjęcie z podpisem "To ja, złodziejka".

- Urządzenia z lokalizatorem GPS kosztują niewiele, najtańsze zaledwie kilkadziesiąt złotych. Są niewielkie, bateria wystarczy na kilka dni. Na ogół ludzie kupują je do zamontowania w samochodach, ale i rowerach, motocyklach. Nie ma też problemu, by coś takiego umieścić w większym zniczu, wiązance kwiatów. Są osoby, które kupują podobne rzeczy na cmentarz, choć rzadko o tym mówią.

Czy to zgodne z RODO?

Możemy zrobić zdjęcie osoby, która nas okrada i przekazać je organom ścigania. Publikowanie ich w internecie, czy wieszanie na słupach z dopiskiem "To złodziej", jest oczywiście niedozwolonym przetwarzaniem czyichś danych i sami możemy za to odpowiedzieć. Musimy po prostu pamiętać, że mamy prawo przetwarzać czyjeś dane, jeśli działamy w swoim interesie. Nagrobek bliskiej osoby może być z pewnością potraktowany jako miejsce osobiste, ale tak naprawdę nie znam żadnego wyroku sądu, który by dotyczył monitoringu nagrobka na cmentarzu, więc sprawa nie jest do końca jasna - tłumaczy w rozmowie z WP Finanse prawnik Jan Kosobudzki.

Czy można chodzić na cmentarz? Źródło: extraswiecie.pl
Czy można chodzić na cmentarz? Źródło: extraswiecie.pl
Czy można chodzić na cmentarz? Źródło: extraswiecie.pl

To też może cię zainteresować: ZUPEŁNIE NOWE ZASADY W SKLEPACH. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI OGŁOSIŁ ZMIANY W PROWADZENIU HANDLU PODCZAS PANUJĄCEJ SYTUACJI

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: KIEDY PÓJDZIEMY DO TEATRU, KINA LUB NA KONCERT? MINISTER KULTURY PIOTR GLIŃSKI PODAŁ DATĘ

O tym się mówi: INFORMACJA, NA KTÓRĄ CZEKALI WSZYSCY AKTYWNI POLACY. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POINFORMOWAŁ O TERMINIE ZNIESIENIA ISTOTNEGO OBOSTRZENIA