Ja podaje „Radio Zet”, komary tygrysie naturalnie występują w Południowo-Wschodniej Azji, a także na wyspach oceanów Indyjskiego i Spokojnego. W Europie pojawił się w latach 70 ubiegłego wieku, razem z transportowanymi towarami. Zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się komara tygrysiego w kolejnych krajach na starym kontynencie.

Komar tygrysi w Europie

Od 1975 roku komara tygrysiego zaobserwowano już w kilku krajach na kontynencie europejskim. Jego obecność zanotowano np. w Albanii, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Włoszech i we Francji. W Paryżu komary tygrysie pojawiły się w 2018 roku. Już ponad połowa Francji objęta jest czerwoną strefą zagrożenia.

Brytyjskie media wskazują, że do wzmożonej aktywność komara tygrysiego przyczyniła się pandemia koronawirusa. W związku z nią doszło do zamknięcia hoteli i willi z basenami, które należą do cudzoziemców. I to właśnie ta nieoczyszczona woda z basenów, zdaniem specjalistów, jest idealnym miejscem dla komarów, którym sprzyja wilgotne środowisko.

Na Ibizie wezwano nawet mieszkańców do czyszczenia basenów, wskazują, że nie robienie tego może doprowadzić do realnego problemu dla zdrowia publicznego.

Pixabay

Komar tygrysi – dlaczego jest groźny?

Media informują również, że odnotowano pojedyncze przypadki pojawienia się komarów tygrysich na obszarze Wielkiej Brytanii. W północnej części kontynentu komary tygrysie mają zdecydowanie mniejsze szanse na przeżycie, choć zmiany klimatyczne sprawiają, że ekspansja także w tej części Europy nie jest już scenariuszem zupełnie niemożliwym.

Zaledwie przed rokiem media informowały o śmierci 72-letniej Czeszki, która została wcześniej prawdopodobnie ukąszona właśnie przez komara tygrysiego. Komary te osiągają wielkość od 2 do nawet 10 mm, a ich cechą charakterystyczną są białe prążki.

Zagrożenie z ich strony wynika z faktu, że przenoszą ponad 20 arbowirusów, które wywołują groźne choroby tropikalne, mogące przyczynić się nawet do śmierci. Do chorób tych należą m.in.: gorączka denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu, zika czy choćby japońskie zapalenie mózgu. Alergicy mogą ukąszenie przypłacić śmiercią.

Pixabay

Spotkaliście się z tym mało przyjemnym komarem?

To też może cię zainteresować: Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy złożył wraz z żoną oświadczenie majątkowe. Jaki majątek mają państwo Trzaskowscy?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Autorytet w dziedzinie epidemiologii zabrał głos w sprawie maseczek. Co takiego powiedział prof. Andrzej Horban

O tym się mówi: Agata Duda zabrała głos w bardzo ważnej sprawie. Powiedziała, co naprawdę myśli