Jak podaje „Super Express”, cennik na cmentarzu w Brzezinach był tematem rozmów od lat, choć cała Polska usłyszała o nim dopiero w ubiegłym roku. Wszystko dzięki panu Sławomirowi Pawlikowi, który opowiedział o całej sprawie w materiale telewizyjnym.

Drogie pogrzeby

Pan Sławomir Pawlik opowiedział o cenniku w materiale zrealizowanym przez telewizję TVN. Za pogrzeb ojca na cmentarzu w Brzezinach zapłacił niemal 5 tysięcy złotych, a więc o około 1500 złotych więcej niż w oddalonej o zaledwie 10 km miejscowości Koluszki.

Wielu mieszkańców Brzezin z rozżaleniem przyznało, że aby móc pochować swoich ukochanych bliskich musieli się brać pożyczki. Cennik pogrzebów na cmentarzu w Brzezinach został ustalony przez Archidiecezję Łódzką, która uzasadniała go kosztami utrzymania nekropolii.

pixabay

Interwencja u papieża

Niestety mieszkańcy nie mieli innego wyboru niż cmentarz zarządzany przez Archidiecezję Łódzką, bo w miejscowości nie ma innego cmentarza. Postanowili jednak zawalczyć o zmianę obowiązującego cennika. Udało im się zebrać blisko 3 tysiące podpisów, wysyłali listy do biskupa, organizowali akcje protestacyjne.

Nic jednak nie przyniosło oczekiwanego efektu. Pan Sławomir Pawlik postanowił napisać do samego papieża Franciszka. Papieski doradca do spraw ogólnych Luigi Roberto Cona powiedział, że choć papież nie może podjąć żadnej interwencji, odpowiedział mieszkańcom.

GettyImages

Odpowiedź z Watykanu

Parafianie zostali poinformowani, że papież Franciszek „przyjął do wiadomości przedłożoną mu kwestię”, niemniej jednak nie jest uprawniony do rozstrzygania podobnych spraw, ponieważ leżą one w „kompetencji Biskupa miejsca". Pozdrowił wiernych i wyraził nadzieję, że władze kościoła lokalnego sprawiedliwie rozwiążą problem.

Sprawą cmentarnego cennika zajęli się również Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zlecił zbadanie sprawy swojej delegaturze w Katowicach.

Myślicie, że uda się rozwiązać sprawę cen na cmentarzu w Brzezinach?

To też może cię zainteresować: Specjaliści ostrzegają przed przesuwaniem Komunii Świętej i przyjęcia na jesień. Jest ku temu bardzo ważny powód

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ważna decyzja Światowej Organizacji Zdrowia. Doniesienia na temat leczniczych właściwości jednego z leków okazały się fałszywe

O tym się mówi: Księżna Diana oczami syna. Książę William wspomina mamę po latach. Wzruszające wyznanie następcy tronu