W sobotę naprawdę warto było zadzierać głowę wysoko i obserwować niebo. Zjawisko, które powstało wokół Słońca pojawia się niezwykle rzadko, gdyż jest efektem procesów fizycznych i chemicznych, które potrzebują zaistnienia szczególnych warunków atmosferycznych. Czym jest halo, które otoczyło w sobotę Słońce?

W sobotę 23 maja na niebie mogliśmy zobaczyć niesamowite zjawisko fizyczne. Czym jest tak zwane Halo?

Wokół Słońca w sobotę 23 maja pojawił świetlisty krąg, który wyglądał, jak gdyby najjaśniejsza gwiazda w Układzie Słonecznym miała orbitę. To tak zwany efekt Halo, zwany przez specjalistów zjawiskiem optyczno-meteorologicznym. Pojawia się ono rzadko i występuje wokół Słońca i Księżyca.

Czym jest owe Halo? To jasny pierścień, który powstaje dzięki światłu Słońce lub Księżyca załamującego się pod wpływem kryształków lodu! Czasem przez rozproszenie światła – tak, jak w przypadku tęczy – świetlisty okrąg przybiera kolor czerwony wewnątrz i fioletowy na zewnątrz.

Według ekspertów TVN Meteo, Halo ma szanse się pojawić w momencie, gdy światło Słońca lub Księżyca zostanie załamane przez drobne kryształki lodu w płaskich chmurach piętra wysokiego, czyli cirrusach lub cirrostratusach, inaczej chmurach pierzastych. Halo może pojawić się również przy mgle lodowej.

Jeśli Halo wystąpi wokół Słońca – jak w przypadku soboty 23 maja – to wówczas niebo znajdujące się wewnątrz obręczy jest optycznie ciemniejsze od tego poza.

Halo można zobaczyć na całym globie, często jest zapowiedzią deszczu

Ta absolutnie urokliwe zjawisko, często fotografowane można zaobserwować na całej Ziemi, z każdej szerokości geograficznej, zarówno w dzień jak i w nocy.

Według niektórych meteorologów, Halo jest zapowiedzią deszczu!

Przypomnij sobie o… WAŻNY APEL PRACOWNICY BIEDRONKI DO POLAKÓW. KOBIETA ZWRACA UWAGĘ NA CZĘSTO POMIJANĄ KWESTIĘ

Jak informował portal Życie: ZŁE WIADOMOŚCI DLA SENIORÓW NA TEMAT WYPŁAT ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH. O CO CHODZI

Portal Życie pisał również o… RYBIKI TO OWADY, KTÓRE SPĘDZAJĄ SEN Z POWIEK. PEWNA KOBIETA ZASTOSOWAŁA GENIALNIE PROSTY PATENT, BY NIE WRÓCIŁY JUŻ NIGDY