Banknoty oraz monety różnego rodzaju często z czasem zyskują na wartości. Niejednokrotnie okazuje się, że pieniądze, które dla laika są warte tyle, ile wynosi ich nominał, to prawdziwe białe kruki.

Kolekcjonerzy często polują na konkretne monety czy banknoty i marzą o tym, by dane pieniądze znalazły się w ich zbiorach. Są gotowi zapłacić za to naprawdę wiele.

Jednym z przykładów banknotów, za które można dostać krocie, jest ten – o nietypowym nominale.

Banknot, na którym można dużo zarobić

Jak przypomina Fakt, w 2019 roku wyprodukowano banknoty, które dziś warte są naprawdę duże pieniądze. To pierwsze takie nominały w całej historii naszego kraju, co docenili zwłaszcza kolekcjonerzy.

Banknot 19 zł. Źródło: Youtube
Banknot 19 zł. Źródło: Youtube
Banknot 19 zł. Źródło: Youtube

W 2019 roku zadecydowano o wydaniu banknotu, który był sposobem na uczczenie 100 rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Z przodu banknotu znajdziemy oblicze Ignacego Jana Paderewskiego – cenionego kompozytora, a także premiera RP.

Do obiegu trafiło 55 tysięcy sztuk tych nietypowych banknotów. Cały nakład został sprzedany w ciągu kilka godzin, choć – mimo nominału 19 zł – trzeba było zapłacić za niego 80 zł. Ile jest warty obecnie?

Na banknocie znajduje się data – 25 stycznia 2019. Jest to dzień, w którym obchodzona była setna rocznica powstania PWPW, a nominał banknotu także jest nawiązaniem do daty powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Banknot 19 zł. Źródło: Youtube
Banknot 19 zł. Źródło: Youtube
Banknot 19 zł. Źródło: Youtube

Na awersie poza wizerunkiem Paderewskiego znajdziemy także napis „Niepodległa” i przedstawienie orderu Orła Białego, a także gałązkę wawrzynu, w której znajduje się również zabezpieczenie Umbra4Note.

Rewers banknotu przedstawia zaś budynek Wytwórni, zaś w tle – krajobraz obecnej Warszawy, a także zabezpieczenie SPARK Live i pasek opalizujący, na którym znajdują się powtarzalne elementy – „19” oraz „NBP”.

Przypomnij sobie o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Portal Życie pisał również o… SEZON NA KLESZCZE W PEŁNI. FAKTY I MITY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ, JEŚLI MAMY Z NIMI KONTAKT