Historia o paradoksie szklanki wody jest niezwykle popularna. Jak powszechnie wiadomo, optymista uzna, że naczynie jest w połowie pełne.

Pesymista zaś zawsze zwróci uwagę na to, że naczynie jest w połowie puste. Jednak ludzie nie dzielą się tylko na te dwie grupy. Jak zatem można określić resztę, która nie została ujęta w pierwotnej wersji historii?

Paradoks szklanki wody z innej perspektywy

Pewien profesor postanowił pokazać swoim studentom inny punkt widzenia. Postawił przed sobą szklankę z wodą i zadał studentom proste pytanie: „ile to waży?”.

Studenci odpowiadali różnie – szacowali, że waga szklanki wynosi od 200 do 500 gramów. Wtedy wykładowca przerwał ich zastanawiania, mówiąc, że nie ma pojęcia, ile waży naczynie z wodą.

„Moje prawdziwe pytanie jest inne: co się stanie, jeśli wezmę szklankę w dłoń i potrzymam przez kilka minut?” – rzucił.

Uczniowie odparli, że nic się nie stanie. Wtedy profesor zapytał, co byłoby, gdyby trzymał naczynie przez 1-2 godziny.

Studenci odparli, że zacznie boleć go ręka. Wykładowca drążył dalej i spytał, co, jeśli będzie trzymał szklankę cały dzień.

Jeden ze studentów zauważył, że ręka będzie bardzo boleć i ścierpnie, może dojść do zaburzeń mięśni i jest szansa, że nie obejdzie się bez wizyty w szpitalu.

Profesor spytał, czy jeśli cały dzień będzie trzymał szklankę, to zmieni się jej waga. Studenci odparli, że nie.

Wtedy wykładowca spytał, co zrobić, by nie bolała go ręka. Jeden ze studentów zauważył, że rozwiązaniem jest postawienie naczynia na stole zamiast trzymania go przez cały dzień.

Studenci sami doszli do ważnego wniosku, który chciał im pokazać profesor.

„Do trudności życiowych powinniśmy podchodzić jak do tej szklanki. Pomyśl o problemie przez kilka minut, a tylko trochę cię zajmie. Pomyśl o nim przez kilka godzin i zacznie cię absorbować” – opowiedział.

„Jeśli myślisz o tym cały dzień, to sprawi, że będziesz cierpiał. Można myśleć o problemie, ale to nic ci nie da. Jego waga od tego nie zmaleje” – zauważył słusznie.

Dodał, że problem trzeba rozwiązać działaniem lub przestać się na nich skupiać.

„Nie ma sensu nosić na barkach ciężkim kamieni, od których boli nas ciało i które blokują nasze ruchy” – podsumował.

Przypomnij sobie o… MĘŻCZYZNA ZNALAZŁ UKRYTĄ ZA SZAFKĄ TOREBKĘ. KIEDY POSTANOWIŁ ODSZUKAĆ JEJ WŁAŚCICIELKĘ, MOCNO SIĘ ZDZIWIŁ

Jak informował portal Życie: NASTOLATEK BYŁ W ZAŚWIATACH. GDY LEKARZE GO ODRATOWALI, OPOWIEDZIAŁ, CO JEST PO DRUGIEJ STRONIE

Portal Życie pisał również o… DLA PSA NIE LICZY SIĘ GRUBOŚĆ PORTFELA. TE ZDJĘCIA POKAZUJĄ PIĘKNĄ, BEZWARUNKOWĄ MIŁOŚĆ CZWORONOGÓW I OPIEKUNÓW