Średniowiecze, czy inaczej wieki średnie, datowane jest na wieki V-XV. Początek tej epoki nastąpił wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego, zaś koniec – razem z nadejściem wielkich odkryć geograficznych.

Okres ten przez wielu traktowany jest jak czas ciemnoty i zacofania. Jednak wieki średnie wyglądały nieco inaczej niż nam się wydaje.

Czego nie wiemy o średniowieczu

Z pewnością dla wielu z nas zaskoczeniem może być fakt, że moda na najsłynniejsze buty w późnym średniowieczu przyszła do innych krajów z… Polski. Mowa tutaj o słynnych „polonezkach”.

Obuwie, o którym mowa, miało charakterystyczny wygląd – podniesiony, spiczasty nosek. Po francusku nazywały się poulanes albo crackowes.

Na początku buty te były noszące w Krakowie, następnie zaś dotarły do reszty Polski i Europy.

Wielu z nas myśli, że w średniowieczu nastąpiło załamanie cywilizacji. Jednak okazuje się, że już od IV wieku udowadniano kulistość Ziemi, a nauki ścisłe, sztuka, prawo i architektura prężnie rozwijały się w epoce wieków średnich.

Co więcej, wynaleziono wtedy niektóre z przedmiotów, które służą nam w życiu codzienną. Należą do nich m.in. druk, okulary czy zegar mechaniczny.

Dodatkowo ludzie w średniowieczu, wbrew powszechnej opinii, myli się regularnie, korzystając z publicznych łaźni. Po kąpielach stosowali perfumy, które tworzono z ziół, przypraw oraz olejków kwiatowych.

Jak podają różne źródła, w Polsce przeciętna osoba piła ponad 2 litry piwa w ciągu dnia. Oznacza to, że normą było picie równowartości 4 puszek piwa.

Trunek ten pito głównie ze względu na fakt, że woda nie była czysta i jej picie mogło być szkodliwe dla zdrowia. Piwo piły nawet dzieci!

Ludzie w średniowieczu chętnie przychodzili oglądać wykonywanie wyroków, stąd w wielu miastach pozostałości po publicznych miejscach egzekucji.

Przypomnij sobie o… ROMUALD LIPKO DO KOŃCA SWOICH DNI KONCERTOWAŁ. CZŁONKOWIE ZESPOŁU PODZIWIALI GO ZA WIELKĄ SIŁĘ

Jak informował portal Życie: POPULARNY SERIAL MA JUŻ PRAWIE PÓŁ WIEKU. „DOKTOR EWA” TO PRODUKCJA, KTÓRĄ POKOCHALI POLACY

Portal Życie pisał również o… BURZLIWE LOSY POPULARNEJ FEMME FATALE WCIĄŻ WZBUDZAJĄ ZAINTERESOWANIE. CO KALINA JĘDRUSIK MA ZA USZAMI