Wkrótce przedsiębiorcy będą musieli słono zapłacić. ZUS po raz kolejny podniósł wysokość składek zdrowotnych i społecznych. W poprzednim roku składka wynosiła ponad sto złotych mniej.

Jak zauważył „Fakt”, składki ZUS dla przedsiębiorców wrosły aż o 1380 złotych rocznie! (suma od grudnia 2019 do stycznia 2020 roku). Jak obliczył tygodnik, w roku 2020, przeciętny przedsiębiorca przeznaczy na swój ZUS aż 17 tysięcy złotych.

Największy od ośmiu lat wzrost składek

Jak zauważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich: „W ujęciu procentowym to największy wzrost od 8 lat, a kwotowo”.

Dodaje także, że „najwyższy od wielu lat wzrost składek nastąpi w okresie spowolnienia wzrostu polskiej gospodarki”.

Co jak zaznacza ekonomista, charakteryzuje się dużo szybszym wzrostem niż wzrost płac.

800 złotych emerytury dla przedsiębiorcy

Przeciętny Kowalski zarabia w Polsce 2193,05 zł miesięcznie, dodatkowo przedsiębiorca płaci za niego ZUS w wysokości 1090,86 zł miesięcznie.

Jak przekonuje Kozłowski, problemem dla przedsiębiorców jest nie tyle wysoka składka, co fakt, że wspomniana suma jest stała niezależnie od osiągniętych przez przedsiębiorcę efektów.

Jak skomentował internauta: „To złodziejstwo w biały dzień!”. Pan Jan dodał także, że jego prowadzący działalność gospodarczą ojciec, zgodnie z prognozami, otrzyma emeryturę w wysokości 800 złotych.