Księżniczka Małgorzata z pewnością nie miała bajkowego życia. Do dziś jej historia przedstawiana jest jako jedna z najtragiczniejszych na królewskim dworze. Choć jej dzieciństwo należało do szczęśliwych, wszystko zaczęło się psuć, gdy rozpoczęły się przygotowania do wstąpienia Elżbiety na brytyjski tron.

Wówczas do Małgorzaty dotarło, że podczas gdy dla jej siostry przeznaczona była korona, jej przypadnie los żony arystokraty i rodzenie przyszłych książąt i księżniczek. To właśnie wtedy Małgorzata postanowiła wyrwać się z gorsetu królewskich ograniczeń.

Małgorzata nie zazdrościła siostrze tronu, jednak nade wszystko pragnęła wolności i nie chciała pełnić roli, którą zaplanowała dla niej brytyjska monarchia. Została zapamiętana jako buntownicza księżniczka, która za nic miała konwenanse.

Utracona miłość

Małgorzata słynie z rozlicznych romansów, którymi usiłowała leczyć swoje złamane serce. Jej pierwszą miłością był pilot RAF-u i bohater bitwy o Anglię – Peter Townsend. Nastoletnia księżniczka zakochała się w nim bez pamięci!

Niestety Townsend nie był najlepszym kandydatem do ręki Małgorzaty. Nie posiadał majątku i tytułu, był także o kilkanaście lat starszy od nastoletniej księżniczki.

Największym problemem było jednak to, że Townsend... był już żonaty. Tego nie mógł zaakceptować ówczesny premier, Winston Churchill oraz jego rząd. Księżniczce odmówiono zatem prawa do ślubu z ukochanym.

Swoją dezaprobatę dla związku młodszej siostry wyraziła także królowa Elżbieta II. Podkreśliła, że księżniczka zostanie pozbawiona wszystkich przywilejów królewskich, jeśli wyjdzie za Townsenda.

Choć ich romans zyskał publiczne poparcie, a społeczeństwo brytyjskie kibicowało Małgorzacie, kobieta nie chciała zrzec się swojej pozycji na dworze i postanowiła zrezygnować ze ślubu z Peterem.

Zakochani zawarli jednak ze sobą specjalny pakt. Postanowili, że skoro nie mogą być małżeństwem, to nie zwiążą się także z nikim innym.

Burzliwe małżeństwo

Po kilku latach księżniczka otrzymała list od Petera Townsenda, który poinformował ją o tym, że planuje wziąć ślub z inną kobietą. Można się tylko domyślać, jak ta informacja wstrząsnęła zakochaną dziewczyną.

Małgorzata nakazała mu poczekać dwa tygodnie z oficjalnym ogłoszeniem zaręczyn i w tym czasie poinformowała opinię publiczną o swoich przygotowaniach do ślubu ze znanym fotografem.

Małgorzata i Antony Armstrong-Jones pobrali się zaledwie po kilku miesiącach od zaręczyn i niebawem doczekali się dwójki dzieci – syna Davida i córki Sarah. Na początku Antony z zapałem wypełniał nakazy dworskiego protokołu i pełnił rolę idealnego męża. Szybko jednak takie życie zaczęło go nudzić.

Mąż Małgorzaty zasłynął z zamiłowania do całonocnych imprez i licznych romansów, nie tylko z kobietami. Po jakimś czasie między małżonkami zaczęły się spięcia, a księżniczka sama zaczęła uciekać w ramiona innych mężczyzn.

Ich małżeństwo obfitowało w liczne skandale i kontrowersje, a jego ostateczny koniec nastąpił w 1978 roku. Był to pierwszy rozwód w rodzinie królewskiej od 400 lat.

Nieszczęśliwe życie popchnęło Małgorzatę w ręce nałogów. Od czasów nastoletnich kobieta nieustannie piła i paliła papierosy, co odbiło się na stanie jej zdrowia. Księżniczka przeszła m.in. poważną operację i wycięcie części lewego płuca. Zmarła w 2002 roku.

Na portalu "Życie" dowiesz się również o... OPUBLIKOWANO TREŚĆ PRYWATNEGO LISTU KSIĘŻNEJ DIANY. OPISAŁA W NIM BOŻE NARODZENIE W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ

Warto sobie przypomnieć... WYSZŁA NA JAW KOLEJNA TAJEMNICA BRYTYJSKIEJ RODZINY KRÓLEWSKIEJ! KSIĄŻĘ KAROL ŻYŁ W CZWOROKĄCIE ZE SWOJĄ SIOSTRĄ, CAMILLĄ I JEJ PARTNEREM

Portal "Życie" informował także... CZY TO KONIEC KRYZYSU W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ? KRÓLOWA ELŻBIETA STANĘŁA W OBRONIE MEGHAN