Choć brzmi to jak kiepski żart, niestety jest to prawda. Do eksportowanego do Polski ryżu, Chińczycy dodawali plastik. Jak to możliwe?

Jakiś czas temu w sieci zrobiło się głośno na temat robionego z plastiku ryżu. Choć to nieprawdopodobne, takie zdarzenie naprawdę miało miejsce.

Zaskakujące w tej sytuacji jest to, jak w dzisiejszych czasach, w których króluje zdrowy tryb życia, a my odżywiamy się coraz bardziej świadomie, mogło dojść do takiej sytuacji.

Jak się okazuje, chińskie fabryki szukają w ten sposób oszczędności. To zagrażające naszemu zdrowiu, a nawet życiu działanie, było robione z premedytacją.

Substytut, który stworzyli Chińczycy, produkowany jest z dwóch odmian ziemniaków – słodkich i zwykłych, a także przemysłowego plastiku. Wszystko wrzuca się do jednej maszyny, która produkuje sztuczny, plastikowy ryż.

Spożycie tego produkty jest niezwykle niebezpieczne. Zjedzenie chociażby torebki takiego ryżu, ma groźne skutki dla naszego zdrowia i porównywalne jest do zjedzenie plastikowej folii!

Jak rozpoznać, czy ryż jest z plastiku?

Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwolą nam na rozpoznanie czy zakupiony przez nas ryz, jest prawdziwy, czy stworzony w chińskiej fabryce. Oto kilka z nich:

Sposób z wodą

Jednym ze sposobów rozpoznawania plastikowego ryżu, jest polaczenie go z wodą. Wystarczy łyżkę ryżu wrzucić do miski z zimną wodą, a następnie energicznie wymieszać. Naturalny ryż jest cięższy od tego plastikowego i po wykonaniu tej czynności, powinien opaść na dno. Jeżeli tak się nie stało – uważaj, najprawdopodobniej trafiłeś w posiadanie trującego substytutu ryżu.

Podgrzewanie ryżu

Najprostszym sposobem na rozpoznanie czy mamy do czynienia z plastikowym produktem, jest podpalenie go. Wystarczy nałożyć na łyżkę ryż i podpalić. Jeśli w pomieszczenie uniesie się zapach palonego plastiku - nie jest to prawdziwy ryż.

Rozgniecenie w moździerzu

Ryż rozgniatany w moździerzu, bardzo szybko traci swój pierwotny kształt i zamienia się w biały pył. W przypadku tego plastikowego, nie da się tego zrobić. „Udawany” ryż nie traci swojego kształtu, a dodatkowo zmienia swój odcień na żółty.

Pozwól mu spleśnieć

Naturalny ryż, pozostawiony na kilka dni w ciepłym miejscu, pokrywa się pleśnią. Aby sprawdzić, czy masz odczynienia z niebezpiecznym produktem, zamknij ryż w hermetycznym pojemniku7, a następnie pozostaw w ciepłym miejscu na parę dni. Plastikowy ryż nie będzie miał na sobie żadnych oznak pleśni.