Konserwatorzy sztuki z Northumbria University współpracują z Muzeum Bowesa, aby zbadać wielowiekowy obraz przedstawiający ścięcie Świętego Jana Chrzciciela.

Zaskoczyli ich jednak, gdy prześwietlenie dzieła ujawniło kolejny obraz - anioły z aureolami, dziecko w żłobie i zarys tego, co wydaje się być stabilnym budynkiem.

Jak wyjaśnia Nicky Grimaldi, starszy wykładowca w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki w Northumbria: „To była tak miła niespodzianka zobaczyć szopkę ukazaną pod obrazem, który widzimy dzisiaj.

„Naprawdę niezwykłe jest znajdowanie obrazów ukrytych w ten sposób i odkrycie szopki w tym szczególe, a tuż przed Bożym Narodzeniem było naprawdę niesamowite”.

Uważa się, że obraz ma około 400 lat i należy do Muzeum Bowesa, zgromadzonego przez jego założycieli Johna i Joséphine Bowes w XIX wieku.

Jest malowany w stylu późnego średniowiecza i prawdopodobnie stanowił część większego ołtarza. Jak to było typowe dla tej epoki, jest on malowany na płótnie rozłożonym na dużym panelu wykonanym z desek drewnianych, zwykle dębu, sosny, a nawet kasztana.

Jednak ta drewniana struktura uległa pogorszeniu na przestrzeni lat, a kuratorzy z Muzeum Bowes zwrócili się do ekspertów z renomowanego kursu magisterskiego Konserwacja Sztuk Pięknych w Northumbria, aby ocenić szkody.

Konserwator sztuki Nicky Grimaldi i naukowiec medycyny sądowej Dr Michelle Carlin badają teraz obraz, aby ustalić jego wiek, pochodzenie i historię.

Nicky powiedział: „Oczywiste jest, że obraz jest w złym stanie i był przez pewien czas. Panel za nim składa się z kilku kawałków drewna i tam, gdzie się one łączą, na przestrzeni lat odnotowano znaczną utratę farby.

„Naszym pierwotnym celem było zrozumienie, dlaczego tak się dzieje, i zalecenie rozwiązań zapewniających ochronę obrazu przez wiele lat.

„Pierwszym etapem większości tego typu badań jest prześwietlenie, aby zrozumieć, co dzieje się pod warstwą farby, którą widzimy na powierzchni. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że obraz zawiera więcej, niż początkowo sądziliśmy. ”

Rentgen pokazał kilka postaci, w tym zarys tego, co wydaje się być jednym z trzech mędrców lub Mędrców - z wyciągniętymi rękami, jakby wyciągał prezent.

Dobrze widoczny jest również zarys dziecka w żłobie z aureolą wokół głowy. Jak wyjaśnia Nicky: „Powszechną praktyką było nakładanie złotych liści na tego rodzaju obrazy religijne, a na zdjęciu rentgenowskim widać, że złoto jest obecne w aureoli wokół głowy dziecka.

„Niesamowicie możemy zobaczyć linie na zdjęciu rentgenowskim, które naszym zdaniem są rysunkami przygotowawczymi, pokazującymi, gdzie obraz został prawdopodobnie skopiowany z oryginalnego rysunku (kreskówki).

„Linie te zostały następnie wypełnione inną warstwą farby, taką jak biel ołowiu, która umożliwia ich widoczność na zdjęciu rentgenowskim”.

Obecnie planowane jest przeprowadzenie analizy chemicznej farby użytej w grafice, przy użyciu drobnych cząstek przetestowanych przez dr Michelle Carlin przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu i technik Northumbria, w tym skaningowego mikroskopu elektronowego, dyspersji energii x- spektroskopia promieni i odbijanie w podczerwieni.

Sarah Linder, 23-letnia studentka Konserwacji Sztuk Pięknych, również brała udział w badaniach i wykorzystuje obraz jako przedmiot swojej rozprawy.

Pochodząca z Kentucky w Stanach Zjednoczonych zainteresowanie Sarah zarówno historią sztuki, jak i chemią daje jej doskonałe tło do konserwacji dzieł sztuki.

Wyjaśnia: „Zawsze interesowałem się sztuką, choć niekoniecznie działałem jako artysta. Jednocześnie bardzo lubię naukę, a ten kurs w Northumbria pozwala mi łączyć te dwa zainteresowania.

„Interesuję się freskami i konstrukcjami wsporczymi obrazów, więc kiedy Nicky rozpoczęła pracę nad obrazem panelowym z Muzeum Bowesa, zapytała mnie, czy też chciałbym to studiować.

„Praca nad obrazem w tym wieku była niesamowita, a praktyczne doświadczenie jest nieocenione - to sprawia, że ​​ten kurs w Northumbria jest tak wyjątkowy”.

Dr Jane Whittaker, szef zbiorów The Bowes Museum, powiedziała: „Jesteśmy po prostu zachwyceni i zdumieni, że odkryliśmy, że to dzieło z XVI wieku skrywało tak cudowną tajemnicę, a odkrycie o tej porze roku jest naprawdę dość przypadkowe.”

Będę naprawdę ciekawy, aby dowiedzieć się więcej na ten temat, gdy Northumbria University będzie kontynuować badania. ”

Northumbria University zdobył międzynarodową reputację dzięki swojej wiedzy specjalistycznej w zakresie ochrony sztuk pięknych i jest jednym z niewielu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, które oferują kwalifikacje magisterskie z tego przedmiotu.

W 2011 roku Nicky Grimaldi trafiła na pierwsze strony gazet, kiedy odkryła portret Susannah Trevelyan autorstwa Thomasa Gainsborougha, znajdujący się w Wallington Hall w Northumberland, który został prawdopodobnie przemalowany przez asystentów studia jego rywala, Sir Joshua Reynoldsa.

Zarówno ona, jak i Michele Carlin współpracowali ostatnio z The Bowes Museum, aby odkryć tajemnicę jego śmierci The Lukrecja, uważanej przez włoskiego malarza barokowego Guido Reniego lub jednego z jego uczniów.

Przypomnij sobie MAŁGOSIA ROZENEK DO FANÓW: "COŚ JESTEŚCIE MARUDNI W NOWYM ROKU". CO TAKIEGO ROZZŁOŚCIŁO INTERNAUTÓW

Jak informował portal „Zycie” KTO ZAPREZENTUJE POLSKĘ NA "EUROWIZJI 2020"? TVP ZDRADZA SZCZEGÓŁY

Zycie pisał również o "SYLWESTER MARZEŃ TVP 2" WCALE NIE TAKI IDEALNY. WPADKI NA SCENIE ZALICZYŁY DWIE MŁODE GWIAZDY