W ostatnich latach lekarze kosmiczni zauważyli częste skargi astronautów na niewyraźne widzenie i bóle głowy po długim czasie spędzonym na ISS. Jednocześnie astronauci spędzający na ISS nie więcej niż kilka tygodni nie mieli takich problemów.

Lekarze kosmiczni NASA od kilku lat badają zmiany w pracy oczu astronautów. W laboratorium używają ochotników, którzy zgodzili się spędzić kilka tygodni na leżącym na pochyłym łóżku.

Eksperymenty te miały powtórzyć to, co dzieje się z głową i oczami podczas życia przy zerowej grawitacji. Co więcej, pierwsze eksperymenty wykazały, że tak nie jest, ponieważ w tym formacie nie pojawiły się zmiany widzenia.

Okazało się, że naukowcy nie powtórzyli w pełni warunków na ISS: po zmianie ilości CO2 w laboratorium wzrok 11 ochotników zaczął się zmniejszać.

Naukowcy okresowo mierzyli grubość siatkówki, a także badali strukturę naczyniówki narządów wzroku zarówno u tych, jak iu innych uczestników eksperymentów.

„Grubość siatkówki zmieniła się zarówno wśród ochotników na Ziemi, jak i wśród astronautów, a ta pierwsza stała się grubsza niż załoga stacji.

Z drugiej strony struktura naczyniówki oka nie zmieniła się od długotrwałego leżenia na Ziemi, co często występuje podczas przedłużonego życia w kosmosie. Oznacza to, że zapalenie nerwu wzrokowego rozwija się na różne sposoby w kosmosie i na Ziemi. ”

Lekarze kosmiczni NASA

Jednocześnie naukowcy nie rozumieją teraz, z czym może wiązać się ta zmiana w wizji astronautów.

Niedawno inna międzynarodowa grupa naukowców przeprowadziła badanie stanu astronautów, którzy przebywają w kosmosie od dłuższego czasu. Astronauci przeszli badanie ultrasonograficzne naczyń głowy przed lotem w 50 i 150 dni podróży kosmicznej oraz 40 dni po powrocie.

Siedmiu astronautów wykazało stagnację i skrzepy krwi oraz pewien epizodyczny odwrotny przepływ krwi w żyle szyjnej wewnętrznej - największym naczyniu, które przenosi krew z czaszki.

Problemy z dopływem krwi w przestrzeni występują z powodu faktu, że brak nawyku grawitacyjnego zakłóca dystrybucję płynów w ciele i wpływa na przepływ krwi.

Przypomnij sobie Te nawyki źle wpływają na cerę. Czego warto unikać

Jak informował portal „Z Plamy po kosmetykach da się usunąć. Te proste, domowe triki powinien znać każdyycie"

Zycie pisał również o Justin Timberlake i Jessica Biel byli o krok od rozwodu. Teraz nie szczędzą sobie czułości. Jak to się stało