Dzięki urlopowi dla poratowania zdrowia pracownik może podreperować swój stan zdrowia, by po dłuższej przerwie ponownie powrócić do wykonywania swoich obowiązków.

Najczęściej na urlop zdrowotny idą nauczyciele. Według nowych przepisów, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, na urlop dla poratowania zdrowia może skierować nauczyciela jedynie lekarz medycyny pracy, a nie tak jak wcześniej, każdy lekarz pierwszego kontaktu.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela prawo do skorzystania z takiego urlopu mają nauczyciele, którzy przepracowali co najmniej 7 lat i są zatrudnieni na czas nieokreślony.

Jednorazowo przerwa w pracy dla poratowania zdrowia nie może przekroczyć roku. Urlop jest płatny. Nauczyciele mają prawo do wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz świadczeń pracowniczych.

Kto jeszcze może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?

Nie tylko nauczyciele mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Mogą z niego skorzystać także przedstawiciele innych grup zawodowych. W ich przypadku tę kwestię regulują odrębne przepisy.

W przypadku nauczycieli akademickich jest to Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 roku. Nauczyciel akademicki ma prawo iść na urlop dla poratowania zdrowia, tylko jeśli jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy oraz przepracował w danej uczelni co najmniej 5 lat.

Ratować zdrowia na specjalnym, płatnym urlopie mogą także sędziowie. Według Art. 93 Ustawy o ustroju sądów powszechnych z 27 lipca 2001 roku, sędzia może skorzystać z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia.

Kolejną grupą zawodową mającą ustawowe prawo do urlopu dla poratowania zdrowia stanowią inspektorzy pracy. Art. 52 Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy z 13 kwietnia 2007 roku mówi, że główny inspektor pracy może udzielić płatnego urlopu zdrowotnego na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Urlopu dla poratowania zdrowia udziela minister sprawiedliwości. Na takich samych zasadach z urlopu zdrowotnego może także skorzystać prokurator. Odbywa się to na podstawie Ustawy o prokuraturze z 28 stycznia 2016 roku. Urlopu udziela prokurator krajowy.

Jak długo trwa urlop dla poratowania zdrowia?

Nauczyciel może przebywać na urlopie dla poratowania zdrowia maksymalnie rok. Chodzi tutaj o rok szkolny, a więc od września danego roku do sierpnia następnego roku. W ciągu całej kariery zawodowej nauczyciel może przebywać na urlopie dla poratowania zdrowia trzykrotnie.

W przypadku nauczycieli akademickich łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia w całym okresie zatrudnienia nie może przekroczyć jednego roku.

Prokuratorzy i sędziowie mogą przybywać na specjalnym urlopie maksymalnie 6 miesięcy. W przypadku prokuratorów jest dodatkowy ważny zapis: urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony, jeżeli prokurator nie wykonywał czynności przez rok z powodu choroby.

Natomiast najkrócej na specjalnym urlopie mogą dochodzić do siebie inspektorzy pracy. Urlop dla poratowania zdrowia wynosi w ich przypadku maksymalnie 30 dni w roku kalendarzowym.

Polecamy także: TYSIĄCE EMERYTÓW DOSTANIE WYŻSZE ŚWIADCZENIA. CO MIESIĄC NAWET KILKASET ZŁOTYCH WIĘCEJ

Może zainteresuje Cię to: SENIORZY W POLSCE POD LUPĄ? BĘDZIE MOŻNA SPRAWDZIĆ ICH WRAŻLIWE DANE

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: TEGO O TANKOWANIU NIE WIEDZIELIŚMY WCZEŚNIEJ. NAJLEPIEJ NIE ROBIĆ TEGO O GODZINIE 16.00 DLACZEGO