W problematycznej sytuacji znajdują się obecnie 44 tysiące kobiet. Są to panie, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Ich problemy zaczęły się, kiedy osiągnęły już powszechny wiek emerytalny. Wtedy zaskoczyła je zmiana przepisów.

Okazało się, że ZUS odliczał z ich świadczenia pieniądze za wcześniej wypłacone środki z racji przejścia na wcześniejszą emeryturę. Kilkadziesiąt tysięcy kobiet traciło nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie przepisy są bardzo krzywdzące. Po jego wyroku części z kobiet udało się odzyskać należne im pieniądze. Jednak nadal bez uregulowanych świadczeń pozostało jakieś 44 tysiące emerytek, których sprawy przedawniły się.

Jak informuje Fakt, takim osobom może pomóc tylko wprowadzenie odpowiedniej ustawy. Projekt został już wcześniej przygotowany przez senatorów z poprzedniej kadencji. Prawo i Sprawiedliwość zablokowało go jednak przed samymi wyborami.

Obecnie Senat po raz kolejny wrócił do problemu. Tym razem senatorzy są bardzo zdeterminowani, aby wprowadzić ustawę. Senackie komisje ustawodawcza i rodziny wczoraj przyjęły projekt zmiany przepisów. Za tydzień ustawa ma zostać uchwalona przez Senat, a potem trafić już do Sejmu.

– Sprawę trzeba doprowadzić do końca –powiedziała w rozmowie z Faktem senatorka niezrzeszona Lidia Staroń.

– Będziemy robić wszystko, by nowe prawo jak najszybciej weszło w życie. Te kobiety nie mogą dłużej czekać na pieniądze – zapewnia senator KO Marek Borowski.

Projekt ustawy zakłada, że kobiety urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejsze emerytury i których sprawy przedawniły się, będą mogły złożyć do ZUS-u wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Zakład nie zrobi tego automatycznie, zatem konieczne będzie złożenie specjalnego wniosku.

Przypomnij sobie o… CHCESZ OTRZYMAĆ EMERYTURĘ, MUSISZ NAPISAĆ DO ZUS, ŻE ŻYJESZ

Jak informował portal Życie: LIKWIDACJA OFE. CO TERAZ, ZUS CZY IKE. TERMIN SKŁADANIA DECYZJI ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI

Portal Życie pisał również o… FILM Z TAŃCZĄCĄ MAŁGORZATĄ FOREMNIAK TO HIT WŚRÓD INTERNAUTÓW. "MICHAEL JACKSON Z DOMIESZKĄ KOZY"