Właśnie powstaje Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Będzie to system, który pozwoli sprawdzić stan zgromadzonych na emeryturę składek. Do danych o naszych oszczędnościach będą miały dostęp różne instytucje. Specjaliści ostrzegają, że może mieć to bardzo negatywne skutki dla emerytów.

CIE ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Autorzy projektu tłumaczą, że jego działanie ma pozwolić na sprawdzanie wysokości zgromadzonych składek oraz oszacowanie kwoty przyszłej emerytury. Eksperci alarmują jednak, że nie tylko w tym celu rząd chce stworzyć nowy system.

Wypłata minimalnej emerytury uzależniona jest od stażu ubezpieczeniowego, który wynosi w przypadku kobiet 20 lat składkowych i nieskładkowych, a u mężczyzn 25 lat. Jeśli w tym czasie ktoś nie zgromadzi na swoim koncie składek wystarczających na wypłatę minimalnego świadczenia (1100 zł), to ZUS dopłaci do tej kwoty.

Obecnie w ramach tych obliczeń nie są uwzględniane pieniądze zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) ani na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Nowy portal ma to zmienić i ZUS będzie miał dostęp do wszystkich kont. Jeśli ktoś indywidualnie zebrał sumę wystarczającą do emerytury minimalnej, to ZUS nie będzie musiał dopłacać.

Może się to skończyć tym, że ktoś samodzielnie zadbał o swoją emeryturę, a w efekcie przez zmieniony system, otrzyma niższe świadczenie. Wygranym w takiej sytuacji będzie ZUS, który zaoszczędzi na przyszłych emerytach.

– Zgromadzenie wszystkich informacji o źródłach oszczędzania na przyszłą emeryturę w jednym miejscu może umożliwić ZUS sprawdzenie, czy dana osoba zebrała kapitał umożliwiający wypłatę z tych środków emerytury minimalnej. Jeśli z takiego wyliczenia wyjdzie, że kwota jest wystarczająca, ZUS nie dopłaci do emerytury – alarmuje dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego w Warszawie.

ŻYCIE pisało również o: EMERYTURA W WIEKU 53 LAT? ZOBACZ, JAKIE WYMOGI MUSISZ SPEŁNIĆ!

Sprawdź też: KŁOPOTY TECHNICZNE W BANKU W POLSCE. KLIENCI MAJĄ DUŻY PROBLEM

Źródło: „biznes.interia.pl”