26 lutego 1927 r., Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający nieco zmienioną wersję pieśni autorstwa Józefa Wybickiego "Jeszcze Polska nie zginęła" oficjalnym hymnem Polski.

W wywiadzie dla Interii o hymnie narodowym opowiadała Małgorzata Gańska, kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Gańska opowiadała między innymi o tym, że w odróżnieniu np. od hymnu Stanów Zjednoczonych, „Mazurek Dąbrowskiego” nie może być poddawany artystycznym interpretacjom. W hymnie jest określona linia melodyczna oraz tekst i nie ma od tego żadnych odstępstw. Gwarantuje to specjalny zapis w Konstytucji RP.

Kustosz mówiła też o błędach, które upowszechniły się w świadomości Polaków. Często śpiewamy w pierwszej zwrotce, „póki my żyjemy” zamiast „kiedy my żyjemy”. To nie jedyna pomyłka jaka się wkrada w nasze wykonania.

Trudności przysparza też czwarta zwrotka, w której śpiewa się: 'mówił ojciec do swej Basi' zamiast 'już tam ojciec do swej Basi'. To jest błąd, który nie wiadomo skąd się pojawił, bo ta zwrotka akurat jest niezmieniona od czasów Józefa Wybickiego – przyznała Małgorzata Gańska.

Kustosz Muzeum Hymnu Narodowego przyznała też, że nasz hymn wyróżnia się na tle pieśni narodowych innych krajów. Gańska uważa, że zazwyczaj hymny innych państw są dużo bardziej powolne i dostojne. „Mazurek Dąbrowskiego” charakteryzuje się tym, że porywa rodaków.

On bardzo mocno podniósł wtedy Polaków na duchu, bo przecież Polska nie zginęła, kiedy my Polacy żyjemy, to było bardzo nowatorskie podejście w tamtych czasach. Poza tym wyróżniał się na pewno tą nietypową melodią – powiedziała Małgorzata Gańska.

Przypomnij sobie o… TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY PODJĄŁ DECYZJĘ W SPRAWIE EMERYTUR! NIEKTÓRZY POLACY MAJĄ SZANSĘ NA WYŻSZE ŚWIADCZENIE

Jak informował portal Życie: INTERNAUCI Z CAŁEGO ŚWIATA ZACHWYCENI FOTOGRAFIĄ Z UŚMIECHNIĘTYM NOWORODKIEM WTULONYM W MAMĘ. KRYJE SIĘ ZA NIM WZRUSZAJĄCA HISTORIA

Portal Życie pisał również o… NOWORODEK – GIGANT PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT W POZNANIU! ILE WAŻY TEN „MAŁY” CZŁOWIEK?