Jedna decyzja, może zmienić wiele. Działania radcy prawnego z Malborka miały pomóc jednej kobiecie. Jak się okazało mogą pomóc wielu Polakom. Jakie zmiany czekają nas w kodeksie pracy?

Jak donosi portal „Fakt.pl” zmiany w kodeksie pracy, które weszły w życie od września, są wynikiem działań radcy prawnego z Malborka. Mianowicie, Barbara Sikorska pomagając jednej kobiecie przyczyniła się do zmian dotyczących nas wszystkich.

Sprawa dotyczyła kobiety, której zakład pracy ogłosił upadłość. W związku z tym pracownicy zostali bez środków do życia. Poszkodowana kobieta zgłosiła się do Urzędu Pracy. Jednak urząd nie mógł wydać jej zasiłku, ponieważ nie miała świadectwa pracy.

Paradoks sytuacji polegał jednak na tym, że nikt nie mógł jej go wydać, ponieważ zakład, który takowe zaświadczenie wydawał, już nie istniał. W związku z taką decyzją, kobieta postanowiła udać się do radcy prawnego.

„Pani była zrozpaczona, nie miała żadnych środków finansowych” – komentuje Barbara Sikorska. Radca przyznaje, że w ciągu czterech lat udało jej się wywalczyć, początkowo zasiłek dla bezrobotnych, a następnie rentę pomostową dla klientki.

Wyżej przedstawiony problem nie jest w Polsce jednorazowy. Każdego roku, w podobnej sytuacji, znajdują się setki Polaków.

Determinacja i upór Barbary Sikorskiej sprawił, że nie tylko pomogła ona zrozpaczonej bezrobotnej, ale także swoimi poczynaniami zainteresowała Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP.

Dzięki temu, świadectwo pracy może zostać zastąpione sądowym orzeczeniem. Konsekwencją tego, jest możliwość ubiegania się m.in o zasiłek dla bezrobotnych czy pieniądze z ZUS.

Jak zmiany te wyglądają w praktyce? 

Ekspert prawa, prof. Monika Gładoch, wyjaśnia, że wniosek, do sądu pracy, można złożyć wówczas, gdy pracodawca nie istnieje, bądź gdy pojawia się problem w ustaleniu jego obecnego adresu. Należy jednak pamiętać, że taki dokument trzeba złożyć przed upływem 3 lat od dnia ustania zatrudnienia.

Dodatkowo, pracodawca ma teraz obowiązek wystawienia świadectwa pracy w dniu rozwiązania umowy o pracę lub w przypadku jej wygaśnięcia. Termin wydania takiego oświadczenia może zostać przedłużony do 7 dni, ale tylko w szczególnych okolicznościach.

Ponadto, w przypadku niezgodności świadectwa pracy ze stanem faktycznym, pracujący może ubiegać się o odszkodowanie w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy.

Chcesz wiedzieć jakie jeszcze zmiany czekają na nas w polskim prawie? Koniecznie przeczytaj: POLACY ZAPŁACĄ WIĘCEJ. AŻ 40 NOWYCH PODATKÓW!

Dowiedz się także, czy czeka nas kolejna reforma szkolnictwa:  CHCESZ SZKOŁY BEZ ŚWIADECTW Z CZERWONYM PASKIEM? PODPISZ PETYCJĘ!

Weronika Wojciechowska