Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Już od marca jesteśmy zmuszeni zakrywać usta i nos - wielu ekspertów potwierdziło, że może to znacznie zapobiec sytuacji, w której pandemia jeszcze bardziej przybierze na sile. Istotne jest jednak, by zadbać o prawidłowy sposób zakrywania twarzy za pomocą maseczki - w innym przypadku, może mieć to zgubny wpływ na nasze zdrowie.

Nieprawidłowe noszenie maseczki może być zagrożeniem dla zdrowia

O tym, że noszenie maseczek jest kluczowe w walce z pandemią, wie już każdy. Jak jednak zaznaczył jeden z ekspertów - najważniejsze w noszeniu maski ochronnej jest to, by robić to w prawidłowy sposób. W przeciwnym wypadku możemy narażać nie tylko siebie, ale i innych na poważne problemy ze zdrowiem.

Jak twierdzi prof. Włodzimierz Gut, zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej może znacznie ograniczyć dynamikę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zaznacza on, iż dbanie o to może znacząco pomóc w odciążeniu służby zdrowia i uratowaniu jej przed niewydolnością. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy to my będziemy potrzebowali respiratora - bez względu na wiek oraz stan zdrowia, pandemia dotyczy wszystkich, dlatego każdy z nas powinien jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Częste zmienianie maseczki może mieć znaczny wpływ na zdrowie
Częste zmienianie maseczki może mieć znaczny wpływ na zdrowie

Wirusolog zwrócił jednak uwagę na to, że noszenie maseczki w nieprawidłowy sposób może przynieść niezwykle tragiczne skutki. Apeluje on, by pod żadnym pozorem nie korzystać z tej samej maski wielokrotnie - może to bowiem doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

"Maseczka nie stanowi swoistej bariery dla koronawirusa SARS-CoV-2 i innych wirusów. Na niej osadza się wszystko, co jest w aerozolu, który wydalamy. Możemy mieć na maseczce na przykład prątki gruźlicy i koronawirusa" - powiedział.

Ważne jest zatem, by regularnie zmieniać lub prać swoje maseczki. Właśnie to, obok częstego mycia rąk i zachowania dystansu społecznego, pomoże znacznie polepszyć tragiczną sytuację, w jakiej znalazł się cały świat.

Zobacz także: Baron po raz pierwszy komentuje rozstanie z Blanką Lipińską. Opublikował na Instagramie nawiązujący do ich relacji wpis

Może cię zainteresować: Jest decyzja wojewody małopolskiego w sprawie sytuacji w szpitalach. O co poszło

Pisaliśmy również o: Już dzisiaj wchodzą w życie kolejne obostrzenia. Co czeka Polaków, jeśli one nie pomogą