Maseczki zaczęły nam towarzyszyć jeszcze wiosną tego roku, na samym początku pandemii koronawirusa w Polsce. Wtedy nikt jeszcze nie sądził, że będą rozwiązaniem, które zostanie z nami na dłużej – myślano, że to tylko chwilowy środek bezpieczeństwa.

Teraz wiadomo, że musimy pogodzić się z noszeniem maseczek, gdyż zakrywanie nosa oraz ust jest obowiązkowe i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Pandemia trwa w najlepsze, obecnie – choć złagodzone – obostrzenia dalej obowiązują, ale coraz więcej Polaków źle nosi maseczki, twierdząc, że przeszkadzają im one w normalnym funkcjonowaniu.

Maseczka – dla kogo? Czy lepiej zaopatrzyć się w przyłbicę?

Portal ABC Zdrowie zapytał eksperta o noszenie maseczek. Teraz, od 1 września, zmienią się przepisy w tym zakresie. Warto wiedzieć, co nas czeka i kto powinien nosić maseczki, a kto nie.

Maseczki. Źródło: wyborcza.pl
Maseczki. Źródło: wyborcza.pl
Maseczki. Źródło: wyborcza.pl

Teraz, gdy COVID-19 uderza z coraz większą siłą, minister zdrowia Łukasz Szumowski podejmuje zdecydowane kroki. Niektóre powiaty objęto tzw. czerwoną strefą i to tam trzeba nosić maseczki przez cały czas po wyjściu z domu.

- Apel o otrząśnięcie się z takiej atmosfery beztroski dotyczy całej Polski, bo tak naprawdę, jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony się rozprzestrzenił na całą Polskę, no to starajmy się zachowywać reżim sanitarny: nosić maskę w sklepach, w komunikacji miejskiej. Nie ma tak naprawdę czegoś takiego, jak medyczne przeciwwskazania do zasłaniania nosa i ust – mówi minister zdrowia.

Dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog, zauważa, że zbyt wielu Polaków lekceważy przepisy, zaś maseczki to jedna z najlepszych form walki z koronawirusem.

- Przed chwilą wyszedłem ze stacji benzynowej i widziałem, ile osób jest bez masek. A to jest najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o koszty, które może ponieść społeczeństwo – zauważa.

- Noszenie masek jest jednym z trzech uniwersalnych narzędzi, jakie mamy teraz do walki z COVID-19, czyli dystans, maska i higiena rąk. Maska jest potrzebna tam, gdzie nie możemy utrzymać dystansu. Skoro wiemy, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową na odległość 1,5-2 metrów, to w miejscach, gdzie nie możemy utrzymać dystansu, maska jest absolutnie potrzebna i to w każdym rejonie Polski – informuje.

Maseczka ochronna. Źródło: dziennik.pl
Maseczka ochronna. Źródło: dziennik.pl
Maseczka ochronna. Źródło: dziennik.pl

Jego zdaniem rząd nie podejmuje przemyślanych działań, a tam, gdzie jest najwięcej zarażeń, wprowadza się zbyt luźne zasady. Zauważa jednak, że jeśli nie mamy styczności z innymi, maseczki po prostu nie są potrzebne

- Rozumiem, że ma to wymóc na danym regionie, żeby maski były po prostu bezwzględnie zakładane, ale ich znaczenie w lesie, czy w miejscu, gdzie nie ma innych osób, jest po prostu żadne. Mam wrażenie, że organy państwa nie radzą sobie ze ściganiem i egzekwowaniem noszenia masek tam, gdzie są one potrzebne, więc idą o krok dalej, który niekoniecznie jest uzasadniony – mówi.

Co więcej, od 1 września osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą zakładać maseczek, muszą posiadać zaświadczenie lekarskie będące potwierdzeniem tych słów. Wtedy powinni nosić przyłbice – np. przy astmie lub ciężkiej formie alergii.

Maseczki ochronne. Źródło: pulsmedycyny.pl
Maseczki ochronne. Źródło: pulsmedycyny.pl
Maseczki ochronne. Źródło: pulsmedycyny.pl

Zdaniem dr Ozorowskiego tylko cierpiący na poważne problemy z oddychaniem powinni nie mieć maseczek.

- Widziałem dziś kobietę około 90-letnią, która ewidentnie nie mogła nosić tej maski, ledwo doszła do sklepu i widać było, że miała wyraźny problem z oddychaniem. Takie osoby powinny być zwolnione z tego obowiązku, ale jeżeli widzimy młodzieńca, który nie nosi maski, mówi, że ma astmę i nie ma zaświadczenia, to powinny być w takich przypadkach olbrzymie kary – mówi zdecydowanie.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: NOWY WOJEWODA MAŁOPOLSKI ZAKAŻONY KORONAWIRUSEM

Jak informował portal Życie: 14 SIERPNIA 2020 ROKU. NAJNOWSZY RAPORT SPŁYNĄŁ Z MINISTERSTWA ZDROWIA. TO SĄ BARDZO ZŁE WIEŚCI DLA POLSKI

Portal Życie pisał również o… REPORTER TVP3 DOCZEKAŁ SIĘ ZWOLNIENIA PO ZAMIESZANIU WOKÓŁ JEGO CZYNU. STACJA WYCIĄGA KONSEKWENCJE PO MATERIALE O ŚMIECIACH