Jak podaje "styl.pl", dbając o swoje ciało, skórę, włosy, paznokcie zapominamy o częściach ciała, które są narażone na różne dolegliwości. Stopy niosą nas przez całe życie, a często traktujemy je "po macoszemu".

Zobacz, co Ci robią wysokie obcasy

Możesz zobaczyć deformację, która może stopniowo się rozwijać, ponieważ stopy znajdują się w środowisku, które jest zbyt ciasne. Dodatkowo mięśnie łydek mogą ulec skróceniu, ponieważ krok nie jest tak długi, jak w przypadku płaskich butów.

Halluksy, zwichnięcia lub skręcone kostki należą do wielu dolegliwości, które mogą rozwinąć się w codziennym noszeniu wysokich obcasów, a jeśli są wystarczająco ciężkie, mogą wymagać operacji.

Jeśli zdecydujesz się nosić wysokie obcasy, spróbuj ograniczyć długość pięty i wybierz but z szerokim obszarem na palce. Wysokie obcasy dają w przyszłości problemy ze stopami i kostkami.

Wpływ wysokich obcasów na stopy

YT

Wysokie obcasy są popularnym obuwiem kobiet ze względu na ich różnorodność stylów i atrakcyjność społeczną. Mimo to wysokie obcasy nadal mogą powodować wiele problemów zdrowotnych, jeśli są noszone zbyt często. Które części mojego ciała będą dotknięte wysokimi obcasami?

*Staw skokowy
*Ścięgno Achillesa - może się skracać i usztywniać przy dłuższym zużyciu
*Kolana - pięty powodują ciągłe zginanie kolan, powodując na nich nacisk
*Plecy - zmniejszają zdolność kręgosłupa do pochłaniania wstrząsu, co może prowadzić do bólu pleców. Kręgi dolnej części pleców mogą się ściskać.

Jakie problemy ze stopami mogą wynikać z noszenia wysokich obcasów?

YT

*Odciski
*Modzele
*Palec młotkowaty
*Zapalenie powięzi podeszwy

Jak mogę nadal nosić buty na obcasie i utrzymać zdrowie stóp?

Jeśli chcesz nosić buty na wysokim obcasie, upewnij się, że nie nosisz ich codziennie, ponieważ pomoże to uniknąć długotrwałych problemów fizycznych. Spróbuj nosić grubsze obcasy w przeciwieństwie do szpilek, aby równomiernie rozłożyć ciężar na stopach. Zawsze upewnij się, że nosisz odpowiednie buty na odpowiednią okazję, takie jak tenisówki do ćwiczeń.

Jeśli idziesz do pracy, spróbuj nosić ze sobą obówie zmienne i przebrać się w nie po przybyciu do pracy. Dodanie wkładek do pięty może amortyzować stopy i amortyzować wstrząsy. Dostępne są pełne wkładki stóp lub wkładki śródstopia.

Podolog radzi

Dr Leszek Lisowski opowiada o tym, jak prawidłowo pielęgnować stopy. Wiele błędów popełniamy wręcz codziennie!

Po pierwsze - nieprawidłowe obcinanie paznokci. To nagminny błąd, który prowadzi do bardzo bolesnych powikłań. Paznokcie obcinamy na prosto, jak od linijki. Narożniki paznokcia powinny być wypuszczone na opuszek palca, a część środkowa powinna być ścięta maksymalnie krótko, by nie zahaczać o paznokieć skarpetą lub butem i nie ryzykować urazu. Obcinanie na półokrągło powoduje, że paznokcie zapadają się w wały okołopaznokciowe. Skutki wrastania paznokcia mogą być poważne i wymagać nawet leczenia operacyjnego. Nie należy używać tarek, a w szczególności nie trzeć skóry na sucho. Tarcie powoduje podniesienie temperatury powierzchniowej skóry, co aktywuje wydzielanie naskórka rogowego. W ostatnim czasie bardzo popularne są też skarpetki złuszczające. Ludzie nie wiedzą, co w nich jest i co mogą zrobić ze stopami. Reakcje alergiczne na zawarte w nich kwasy mogą być bardzo poważne. Radziłbym unikać takich eksperymentów. Jak wspomniałem, skóra stóp nie powinna być poddawania długotrwałemu zanurzeniu w wodzie ani tarta za pomocą tarek czy pumeksów. W przypadku pedicure kosmetycznego stopy najpierw są dość długo moczone, a następnie naskórek rogowy jest traktowany za pomocą tarki, frezarki lub innego narzędzia. Takie działanie nie usuwa zmiany rogowej, tylko nieco ją ściera. W przypadku pedicure medycznego naskórek rogowy jest usuwany za pomocą skalpela do miękkiej warstwy, następnie powierzchnia skóry jest wygładzana. Po pedicure kosmetycznym zmiany odnawiają się dość szybko, ponieważ tylko niewielka warstwa zostaje usunięta. W ramach pedicure medycznego zmiana usuwana jest w całości. Efekt zabiegu jest zdecydowanie trwalszy.

Jak Ty dbasz o swoje stopy?

O tym pisaliśmy: Pełnomocnictwo sporządzone notarialnie - na jego podstawie kupisz dom, ale listu na poczcie nie dostaniesz

Zerknij: Litania do św. Rosalii. Niezwykle skuteczna modlitwa chroniąca nasze zdrowie przed "morowym powietrzem"