Istnieją sposoby, które pozwalają na określenie naszego stanu zdrowia lub ogólnej kondycji bez wykonywania badań u lekarza. Oczywiście należy pamiętać, że jeśli cokolwiek nas niepokoi, konsultacja ze specjalistą jest konieczna, jednak pewnymi metodami można dokonać wstępnej oceny.

Jedną z metod jest obserwacja własnego języka. Okazuje się, że to mówi sporo na temat naszego zdrowia.

Kolor języka powie prawdę o zdrowiu

Warto co jakiś czas zwrócić uwagę na swój język – można robić to codziennie podczas mycia zębów, by wyrobić sobie nawyk. Jeśli język zmieni swój kolor, może być sygnałem, by zbadać się w kierunku poszczególnych chorób.

Język zmienia swój kolor w zależności od naszego stanu zdrowia oraz dbania o higienę jamy ustnej. Na jego kolor mogą wpływać także m.in. antybiotyki, ciąża czy leki onkologiczne.

Język składa się z mięśnia, który ma za zadanie głównie podsuwać pokarm pod zęby, mieszać go podczas żucia oraz transportować kęsy jedzenia do gardła. Dzięki niemu odczuwamy smak i jesteśmy w stanie mówić.

Na języku znajdują się brodawki mechaniczne oraz smakowe.

Zdrowy język jest gładki i jasnoróżowy. Warto pamiętać, że powinien mieć wilgotną śluzówkę, która jest pokryta małymi brodawkami językowymi.

Jeśli zmienia się jego kolor lub powstają na nim naloty, może to mieć sporo przyczyn.

Biały język jest często związany z pleśniawkami, czyli infekcją grzybiczą, którą wywołują drożdżaki Candida albicans, lub leukoplakią – rogowaceniem białym, przypadłością, która dotyka palaczy i osób nadużywających alkoholu. To stan przednowotworowy.

Blady język jest zjawiskiem spotykanym u osób z wrodzonymi wadami serca, przy odwodnieniu, anemii, niedoborze żelaza oraz chorobach, m.in. raku.

Ciemnoczerwony język to często oznaka zapalenia języka lub niedoborów witamin z gruby B, niekiedy także uczulenia na gluten. Może występować przy gorączce. Gdy sama końcówka języka jest ciemna, często winny jest temu stres.

Brązowy język to przypadłość palaczy i osób, które piją zbyt wiele kawy. Może być oznaką kwasicy lub toksemii.

Czarny albo brunatny język to zwykle objaw tzw. włochatego języka, przypadłości znanej wielu palaczom, cukrzykom, osobom nadużywającym alkoholu, kawy i mocnych herbat, a także po długim leczeniu antybiotykami, radioterapii szyi i głowy. Czasem powodem jest zła higiena jamy ustnej.

Niebieski albo siny język to często sygnał problemów układu krążenia, informacja, że serce nieprawidłowo pompuje krew, przez co organizm jest niedotleniony.

Żółty nalot na języku to zazwyczaj przejaw złej higieny, m.in. braku czyszczenia języka. Przy grubym nalocie warto przyjrzeć się pracy jelit, trawieniu i swojemu układowi moczowemu. Czasami przyczyną bywa żółtaczka, problemy z żołądkiem, wątrobą albo pęcherzykiem żółciowym.

Warto pamiętać, że język niekiedy zmienia kolor przez jedzenie – np. słodycze czy niektóre przyprawy.

Przypomnij sobie o… WODA WODZIE NIERÓWNA? KTÓRY Z RODZAJÓW WODY MA NAJKORZYSTNIEJSZY WPŁYW NA NASZ ORGANIZM

Jak informował portal Życie: O CZYM ŚWIADCZY KOLOR WOSKOWINY USZNEJ. MOŻE ON WIELE POWIEDZIEĆ O STANIE TWOJEGO ZDROWIA

Portal Życie pisał również o… POZOSTAWIENIE TEGO NA PARAPECIE MOŻE NIEŚĆ ZA SOBĄ TAK POWAŻNE SKUTKI. TA HISTORIA DAJE DO MYŚLENIA