Posiadanie psa ma wiele zalet. Podstawową z nich jest fakt, że właściciele czworonogów są bardziej aktywni, mają zwiększoną odporność na stres oraz zmniejsza się ich ryzyko zawału. Istnieją jednak problemy zdrowotne, które mogą czekać tych mniej czujnych.

Choroby, którymi człowiek może zarazić się od psa

Bąblowica

To niebezpieczna choroba, którą powodują pasożyty. Człowiek może zarazić się od psa lub kota drogą pokarmową – połykając jaja tasiemca, które znajdują się na sierści zwierząt lub zanieczyszczonego jedzenia. W Polsce występuje około 40 zachorowań na bąblowicę rocznie.

Toksokaroza

Wywołują ją larwy glisty psiej i kociej. Najłatwiej zarazić się przez skażoną glebę lub pokarm, a także kontakt z chorym zwierzęciem i jego odchodami. Ciężko ją zdiagnozować. Zagrożone są głównie dzieci, które zapominają o myciu rąk, gdy wracają do domu.

Giardioza

To choroba, która może przebiegać bezobjawowo. Człowiek może się nią zarazić, gdy spożyje zanieczyszczoną żywność lub wodę, a także przez zabrudzone ręki. Następnie pasożyty trafiają do dróg żółciowych i przewodów trzustkowych oraz przewodu pokarmowego. W Polsce na giardiozę choruje 2280-2400 osób rocznie.

Leptospiroza

Najczęstszą przyczyną tej choroby jest kontakt z moczem chorego zwierzęcia. Krętki, które ją wywołują, przemieszczają się w organizmie drogą płci i docierają do wątroby, nerek oraz innych zarządów. Objawy chorobowe są podobne do grypy, zazwyczaj ustępują po około tygodniu.

Wścieklizna

Jest najgroźniejszą chorobą odzwierzęcą. Można zarazić się nią wskutek ugryzienia przez chore zwierzę lub przez kontakt z jego śliną, która znajduje się na uszkodzonej skórze albo błonach śluzowych. Jest ona niemal zawsze śmiertelna, można jej zapobiegać, stosując szczepienia ochronne i swoistą immunoglobulinę.

Świerzbowiec psi

Przenoszenie tej choroby odbywa się przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub drogą pośrednią, choćby przez odzież. U człowieka objawia się wysypka, może pojawić się również grzybica.

Dipylidoza

Tę chorobę wywołuje psi tasiemiec. Zarażenie następuje przez zjedzenie pchły zawierającej postać larwalną tasiemca – drogą pokarmową. Ludzie mogą zachorować głównie przez brudne ręce. Zakażone najczęściej zostają dzieci, ponieważ często nie myją rąk po kontakcie ze zwierzęciem, całują pupila albo biorą do buzi brudne przedmioty, które leżały na ziemi.

Przypomnij sobie o… TO JUŻ PRAWDZIWA EPIDEMIA W POLSCE. W HURTOWNIACH I APTEKACH BRAKUJE SZCZEPIONEK. CO MOGĄ ZROBIĆ POLACY

Jak informował portal Życie: PODANO NOWĄ, PRAWIDŁOWĄ TEMPERATURĘ CIAŁA. TO JUŻ NIE SŁYNNE 36,6 STOPNI

Portal Życie pisał również o… JURORZY "THE VOICE KIDS" BYLI TOTALNIE ZASKOCZENI. WYSTĘP 13-LETNIEGO ANTKA ZROBIŁ NA NICH DUŻE WRAŻENIE