Ewolucja pozostawiła po sobie kilka niepotrzebnych człowiekowi części ciała, które dziś nie pełnią już żadnych funkcji. Są to tzw. narządy szczątkowe, które stanowią pozostałość po naszych przodkach.

Kość ogonowa

Kość ogonowa to pozostałość po ogonie, który naszym przodkom mógł pomagać w utrzymywaniu równowagi w czasie poruszania się po drzewach. U człowieka kość ogonowa w żaden sposób nie pomaga w poruszaniu się i dźwiganiu ciężaru ciała.

W tym miejscu warto jednak dodać, że do kości ogonowej przyczepione są więzadła, ścięgna i mięśnie, dlatego nie możemy mówić o tym, że jest człowiekowi zupełnie niepotrzebna.

Zęby mądrości

Zęby mądrości naszym przodkom służyły do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. Obecnie jednak, gdy jedzenie stało się dużo łatwiejsze do pogryzienia, przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Ósemki nie tylko nie dodają nam rozumu, ale są przyczyną częstych wizyt w gabinetach dentystycznych. Zmiany ewolucyjne w obrębie szczęki spowodowały, że dzisiaj zęby mądrości z trudem się w niej mieszczą.

Z tego powodu u wielu ludzi proces wyżynania się zębów mądrości nie przebiega właściwie, a niepokorne ósemki trzeba jak najszybciej usunąć.

Wyrostek robaczkowy

W czasach prehistorycznych wyrostek robaczkowy wspomagał naszych przodków w trawieniu pokarmów roślinnych, a przede wszystkim ciężkostrawnej celulozy. Dziś pełni jedynie rolę filtru bakteryjnego.

Ta część ciała przypomina o sobie zazwyczaj w nieprzyjemny i bardzo bolesny sposób, czyli zapaleniem wyrostka robaczkowego, które kończy się na stole operacyjnym. Po wycięciu tzw. ślepej kiszki, organizm funkcjonuje zupełnie normalnie.

Mięśnie przy uszach

Mięśnie, które otaczają ucho, pierwotnie służyły do stawiania uszu i nasłuchiwania. Te umiejętności pozwalały naszym przodkom lepiej wyłapywać dźwięki z otoczenia, np. szybciej usłyszeć nadciągające niebezpieczeństwo.

Dziś zdolność poruszania małżowiną uszną przestała być nam potrzebna, jednak mięśnie pozostały. Dzięki temu niektórzy z nas nadal potrafią ruszać uszami!

Mięsień przywłosowy

Mięśnie przywłosowe występują przede wszystkim u zwierząt. To właśnie one umożliwiają ptakom stroszenie piór, a ssakom zjeżenie sierści w obronie przed zagrożeniem lub zimnem.

Dziś nasze włosy są za krótkie i za cienkie, by ich wyprostowanie mogło przynieść taką korzyść. Nadal jednak posiadamy mięśnie przywłosowe. Ich obecność to pozostałość po najstarszych przodkach, których ciała pokryte były sierścią. To właśnie skurcz mięśni przywłosowych wywołuje tzw. gęsią skórkę.

Trzecia powieka

U zwierząt trzecia powieka to jasna błona, która zakrywa oko i pełni dodatkową warstwę ochronną. U ludzi natomiast jest to różowy fragment tkanki widoczny w wewnętrznym kąciku.

Podobno trzecia powieka w niewielkim stopniu wspomaga przepływ łez przez kanalik łzowy, jednak spokojnie moglibyśmy obejść się bez niej.

Na portalu "Życie" dowiesz się... PODANO NOWĄ, PRAWIDŁOWĄ TEMPERATURĘ CIAŁA. TO JUŻ NIE SŁYNNE 36,6 STOPNI

Warto sobie przypomnieć... W CIĄGU KILKU KOLEJNYCH GODZIN ODCZUJEMY JEGO SKUTKI. JAK NAJLEPIEJ SIĘ PRZYGOTOWAĆ

Portal "Życie" informował także o... ILE LAT MA TWOJE SERCE? INTERNETOWY TEST ROBI FURORĘ. MOŻE NAWET URATOWAĆ CI ŻYCIE